www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 24 Яну 2021, 16:24

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Дек 2020, 17:05 

От няколко месеца се запалих да правя приемник за 3.5 MHz. Пряко преобразуване с 2 диода. На входа имам повторител със КП303Б.
Вечер чувам радиолюбители от Италия, от Сърбия силно, Русия и прибалтийските републики. Чувам и 3764 kHz българска реч :)
Убедих се че най-сложното нещо ще е антената. Живея на първи етаж. Има ретранслатор наблизо. Влиза един съскащ шум, от който се избавих със входният повторител. Разбира се останаха малко бръмчилки и много свистове от АМ разпръсквателни радиостанции в обхвата 41м. Преобразува се по втора хармонична. Особено се усилват когато извадя феритчето от входния кръг.
Захранването нарочно съм го направил 4.5V идеята е да може да се излезе навън на поляната да се тества приемника.
Проблем обаче ще са разпръсквателните станции които ще почнат да напират още по-силно.
Прикачени файлове:
priemnik.jpg
priemnik.jpg [ 380.23 KiB | Прегледано 237 пъти ]

Антената е около 4-5 м навън от терасата. Хоризонтално до един чардак с астми. Вкарвам сигнала в стаята, през коаксиал RG58 (50ом). Има и едно дърво на 10тина метра. Мога да опъна и до него проводник, проблема е, че може да направя гръмоотвод вместо антена :sad
Оставам с впечатлението, че късите вълни са най-сложни за приемане, особено в градски условия.

Имам и други идеи, поръчал съм си AD9833 от Алиекспрес. С него ще направя стабилен хетеродин и да изляза навън да тествам далеко от импулсните бръмчилки в блока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2020, 20:06 
Аватар

RA3AAE, "Приемник на 80м". Много колеги са започнали заниманията си с него. Любима схема :smile .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2020, 10:53 

slav4o.com написа:
Имам и други идеи, поръчал съм си AD9833 от Алиекспрес. С него ще направя стабилен хетеродин и да изляза навън да тествам далеко от импулсните бръмчилки в блока.

Схемата с AD9833 проверена ли е? Има ли PСВ и ако не е комерсиален проект, би ли дал някакъв линк?
Бих повторил този приемник, но случайно попаднах на нещо друго прелюбопитно:

Прикачени файлове:
Parasaki.jpg
Parasaki.jpg [ 105.84 KiB | Прегледано 213 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2020, 16:13 

Нищо не съм правил. Още не са дошли AD9833 :)
Този приемник който ползвам е хвърчащ на платка с квадратчета...
Тук във форума имаше статия за управление с ардуино. Ето тук има схемичка . Ползват цифрова ИС за смесител. Мисля и от тях да поръчам за експерименти. Изглежда лесно като да се налепи на макетна (универсална) платка.

Иначе темата я пуснах, повече не да се хваля, а да питам какво да правя. Антената ми е измислена. Мисля да опъна някаква по-дълга, но ме е страх ме е да не я удари гръмотевица. Захранването на приемника ми е с батерии. Интересен ефект на увличане на честотата на хетеродина се получава от НЧ усилвателя. Това наложи да направя захранването му отделно с други 4.5 V. Със AD9833 трябва да се реши този проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2020, 13:23 
Аватар

M1420 написа:
... попаднах на нещо друго прелюбопитно:

"Висш пилотаж" :wink. Нищо, че схемата изглежда проста за изпълнение. Като започнем с генератор с тунелни диоди ...
slav4o.com написа:
... да питам какво да правя.

Към кондензатора (с въздушен диелекрик) е добре да имаш механизъм за мех. настройка с високо преводно отношение (редуктор, планетарен механизъм ...). Изпълнението е лесно с варикап и многооборотен потенциометр (10-20 об.), макар с ектронна настройка нееднокрано ми се получиха по-лоши х-ки. Може да добавиш стабилизатор към VFO-веригите, генератор с полеви тр., допълнителен буфер и др. Със синтезатор е добре. АD9833 е OK, вариант е също и Si5351.

Може да пробваш и друг нискочестотен филтър (с феритен пръстен, с няколко филтъра един след друг?, филтър с касетофонна глава?), и с доп. активен филтър (напоследък ми харесва НЧ-филтър с ИС MAX7400 - като ЕМФ работи :wink), НЧ-предусилвател на ОУ и др.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа