spoika.info

Форум за електроника
Дата и час: 05 Дек 2019, 19:57

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2007, 11:20 
потребител

Здравейте! Реших и аз да се опитам заради тръпката, а и високите цени на трафовете да си направя импулсно . Намерих тази http://un7ppx.narod.ru/device/pow18.htm схема. Проблема ми е, че схемата е с руски транзистори и не мога да намеря аналози. Ако някой може да ми каже анолози на следните транзистори ще съм му много благодарен.

Кп707В2=irfbe20 този не го намерих в русе
кт315б
кт3102ж
кт361е

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2007, 19:49 
потребител

съветвам те да оставиш тази схема, насочи се към 494, тя съдържа повечето от тази плетеница, дори можеш да вкараш и обратна връзка, има си два компаратора, да кажем единия по напрежение другия по ток. в момента не мога да ти помогна с конкретна схема, порови из гоогле ако не намериш нищо пиши пак.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ре
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2007, 02:59 
потребител

Мерси много за съвета. Преди да постна тази схема търсх доста на широко с гоогле но явно пиша нещо неправилно, защото все някъде трява да има схема. Открих и теория и всичко друго но не и конкретна схема. Извинявай че те занимавам ако успееш да намериш някоя схема ще е супер. Тази схема наистина е стара, но ми харесва само защото има едни траф и няма драйвери.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2007, 17:49 
потребител

KT315Б е най-обикновен NPN маломощен KT361 e PNP например вместо КТ315 може да сложиш 2Т3511 2Т3512
КТ361 със 2Т3307(08,09) мисля а КТ3102 са мисля по-високоволтови разтършувай се из GOOGLE за тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Мерси
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2007, 20:59 
потребител

Мерси за помоща намерих аналог на кт3102-bc546 .Ако не се намери някоя по добра схема от тази, смятам да я почвам пък ако не стане друго поне фоерверки ще има :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2007, 22:35 
потребител

както вече казах 494 съдържа повечето от тази схема, така че спокойно заместваш всички интеграли с един, отвън ти остават само няколко транзистора. освен това е по добре да използваш half bridge за изходните транзистори, така можеш да ползваш по нисковолтови транзистори, съответно ще са с по-голям ток. като те слушам обаче по добре попрочети още малко преди да започнеш, готова схема точно за случая не успях да открия, но информация има много явно не си търсил достатъчно

http://focus.ti.com/lit/an/slva001d/slva001d.pdf
http://users.tkk.fi/~jwagner/tesla/SSTC/half-bridge.htm
http://www.hills2.u-net.com/electron/smps.htm
http://www.qrp4u.de/docs/en/smps_new/
http://pavouk.comp.cz/hw/en_atxps.html
http://www.onsemi.com/pub/Collateral/TL494-D.PDF
http://www.users.on.net/~endsodds/230cct.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2007, 23:12 
Site Admin

Виждал съм точно тази схема преработена с управление с 494 и преди малко ходих при karabuz да го питам, но не успяхме да я намерим из архивите. По мои спомени беше в някое бг списание "електрон дайжест"(нещо такова се пишеше) или РТЕ, но не съм сигурен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2007, 14:43 
потребител

След дълго ровене из руските сайтове намерих преработката ето я http://forum.cxem.net/index.php?act=Att ... st&id=7279 от списание "Радиоаматьор" намерих го и него в пдф формат :)

Прикачени файлове:
2005n11pdf_arto.zip [2.58 MiB]
1277 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2007, 20:16 
Site Admin

Това, което съм виждал беше по опростено, но и тази ще свърши работа, даже и платка са дали за улеснение. Ще очакваме инфо по развитието на проекта, ако има въпроси давай...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: застой
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2007, 23:58 
потребител

Та за сега проекта е в застой схемата за управление не вади стабилно правоъгълни импулси веднъж вади , веднъж не не знам от какво е това, а и най-лошото е че имам достъп до осцилоскоп веднъж седмично за 2 учебни часа за сега е това :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: застой
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2007, 00:19 
Site Admin

arto написа:
Та за сега проекта е в застой схемата за управление не вади стабилно правоъгълни импулси веднъж вади , веднъж не не знам от какво е това, а и най-лошото е че имам достъп до осцилоскоп веднъж седмично за 2 учебни часа за сега е това :)

Предполагам че знаеш, но все пак да напомня. Като докопаш осцилоскоп първо виж какво излиза на изхода на 494, после по веригата докато стигнеш до крайните. След това проверяваш обратната връзка и по-специално оптроните. Това са много капризни елементи. Честотните им характеристики са лоши, стареят, ако си попаднал на лоша партида може да береш ядове от тях.
Какво значи веднъж вади импулси, веднъж не?
Ако си сменял елементи по схемата, трябва да си се съобразил че диодите трябва да са шотки, транзисторите бързи и с малък входен капацитет, за тока и напрежението си знаеш...

Попитай преподавателя да останеш в удобно време да измериш каквото е необходимо. Мен не са ми отказвали достъп до лабораториите. Предполагам, че няма да има проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ре
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2007, 00:48 
потребител

Да, меря точно изходите на тл494 8 и 11 краче. Относно дидодите не съм много сигурен дали тези които съм сложил са подходяши гледах ги в нянкакъв руски сайт като аналози за кд510а сложих 1n4148 а за кд 212а сложих BA159 не са шотки но се водят бързи незнам дали в тях е проблема. Оптрон не съм слагал изобщо понеже никъде в русе не се намери оптрон с 8 крака , но до колкото разбирам тои дава ниско ниво на входа за усилвателя за грешка и ако го няма не би трябвало нищо да дава . Ако може по някакъв начин да се премахне тази защита за тестовете ще е добре. Малките мос транзистори са bs108 в списанието ги пише като аналози . Единственото което не отговаря по схемата е r10 сложих 10 килоомов тример като го нагласих на 4,7 ако проблема може да е от него ще го сменя в близките дни. В момента пробвам само управлението, не съм сложил високоволтовите транзистори .

Корекция:
кд212а има следните параметри:
Uобр.=200v
Iпр max=1a
Iобр max=50мка
Fd max=100 kHz

аналога, който съм използвал е BA159
Vr(rms)=700v
Io=1a
Iобр=100микроампера
vreme za reakaciq 500ns=200kHz
-------------------------------------
кд510а
Uобр=50v
Iпр max=0,2a
Iобр=5микроампера
Fd max=200000Khz

и аналога 1n4148
Vr=100
Ir=25na
време за реакция 4ns=250000kHz
сигурно съм ги объркал но ... :D

Edit 3:
---------------------------------------------------------------------------------
След дълъг тормоз от моя старна към импулсното и от негова към мен най-накря започна за тия два дена да изкарва стaбилно правоъгълни импулси. Всичко е било в това, че на една от пистите имаше почти незабележима с човешко око пукнатинка и въпреки че всичко е калайдисано там специално нямаше контакт, тоест веднъж имаше и веднъж не, така че някой ако се хване да го прави да внимава много :). Пуснах го да работи за около 2часа на 50 волта в изхода на трафа извади около 10 волта. Ще пренавия отново трафа, защото май не е много добре, дано да е той проблема и ще опитам да го пусна на 220 разбира се без тези стърчащи жици. За сега е това. Ето и малко снимки преди да има фоерверки.
Изображение
Изображение

Последна промяна arto на 24 Юни 2007, 22:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: 220v :)
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2007, 20:17 
потребител

Така след пренавиването на трафа горе долу според мен доста по добре вече няма несиметрия между крайните транзистори. Включих го днес в 220в но за съжеление трафа бучи, и лампата през която го пуснах свети. За сега е това :)

Edit:
Оказа се , че това бучене и неработене както трябва се дължи на обратната връзка . Когато я изключих заработи що годе добре поне при 20w товар :) ,но трабва да се оправи и тя .

Edi:2

След поставяне на резистор 5 килоома послезователно на 20 килоомовият в делителя на обратната връзка нещата горе долу се оправиха. На краче 1 на tl494 трябва напрежението да е някъде към 2v ако се покачи до 2,40 генерациите в изхода спират и сатава неприятно ... За сега е това остават вече изходните диоди и дросели . Искам да благодаря много на всички , които ми помогнаха и специално на "Nik" и "Quad" , които претърпяха огромен тормоз от моя страна :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 21:33 
потребител
Аватар

Господа, предлагам Ви да помислите и по въпроса за направата на импулсно с TDA4600/4602. Този чип си е доста стар и вече трудно се намира по магазините, но за сметка на това работи безотказно. Не е капризен и стабилно поддържа честота/изходно напрежение. А като бонус, все още по магазините може да се намерят подходящи импулсни трафове за ТВ Симен/Грундиг модел 80...90 години. За да не се мъчите да си навивате ръчно. Струват стотинки. В краен случай може да си поръчате по интернет от http://www.donberg.ie/ или някой по-евтин сайт. Колкото до схемата - вземате принципната схема на горепосочения ТВ Сименс/Грундиг и готово. В краен случай можете да се разровите в руските сайтове по електроника. В това отношение руснаците са велики, а и литературата им си струва и е на ниво. Всъщност можете да отрежете с ножовка тази част от платката от някой подходящ ТВ, на която се намира захранването на горепесочените ТВ-та.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]