spoika.info

Форум за електроника
Дата и час: 06 Дек 2019, 21:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2007, 10:58 
потребител

Не мога да си отговоря на този въпрос. Защо тези прибори се износват без да са изгоряли ?

И още един подвъпрос. Знам че сигурно е обяснено много пъти в мрежата..., но все пак ще питам. Защо понякога се употребява думата ламба, а не лампа ? Не е ли едно и също ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 15:26 
потребител

Лампите са електронно вакуумен елемент-тоест за да работят в тях не трябва да има въздух а стъклото колкото и да е плътно има някакви пори.Друга причина е че самият метал от който е направен катода се изтощава с времето и не може да осигури необходимата електронна емисия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 15:33 
Site Admin

Относно подвъпроса, лампа и ламба е едно и също. Ламба е жаргон на лампа, а не на село газената ламба. Асоциацията е, че и двете светят и имат балон. В сериозна литература жаргон не се употребява и този вариант може да се срещне само в някои постове на хора, за които ламБите са религия, а не електронен компонент.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007, 21:01 
потребител

zealod написа:
Лампите са електронно вакуумен елемент-тоест за да работят в тях не трябва да има въздух а стъклото колкото и да е плътно има някакви пори.
Този факт го бях забравил.
Цитат:
Друга причина е че самият метал от който е направен катода се изтощава с времето и не може да осигури необходимата електронна емисия.

Всъщност точно това ми беше въпросът. И аз имам подобни спомени, но това простичко обяснение го намирам за малко непълно. Не може просто да изсмучеш електроните от металът.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юли 2007, 12:51 
потребител
Аватар

Robin написа:
И аз имам подобни спомени, но това простичко обяснение го намирам за малко непълно. Не може просто да изсмучеш електроните от металът.

Чисто и просто металът се окислява това намалява свойствата му на електрод

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 18:13 
потребител

Колеги, пишете малко смешни работи :D :D :D
Първо - различаваме два вида лаМби - такива с директен и такива с индиректен катод.
При първия вид отоплението и катода са едно цяло и представляват най-често волфрамова жичка легирана с торий. По този начин се правят мощни лампи за предаватели. Животът им е доста дълъг, издържат големи мощности и се познават по това, че отоплението им свети като крушката на нощната ви лампа.
При втория вид катода е тръбичка - най често от алуминий и върху нея е отложен слой бариев окис - подобен на белия прах от вътрешната страна на луминисцентните лампи. В тръбичката е отоплителната жичка. Отоплението е с доста по ниска температура и активния слой всъщност е бариевия окис. Естествено с времето той се "изхабява" както всичко. Животът им зависи силно от режима в който работят и обикновено е по-кратък.
Тук не става въпрос за никакво окисление. Колкото и да има шупли в стъклото, което само теоретично е така - една лампа не глътва въздух в продължение на много години ако е направена качествено. Имам лампи на Philips от 1937 година и си работят перфектно. А са работели в старо радио мнооого дълги години.
Та в заключение - лампите се "изхабяват" защото емисията /легирания слой/ на катода отслабва. Лампите работят в среда на вакум - там кислорода е нищожно малък. А пък и лампите се подлагат на ВЧ обработка /тъмния огледален слой в горната част на балона/ при което остатъчния кислород се резорбира. Когато проникне кислород той побелява.

Поздрави...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2009, 11:59 
потребител

И аз искам да добавя нещо че електронната лампа изобщо не е изчезвала от живота ни не забравяйте че кинескопа на телевизора си е чисто ел.лампа само че скъпо струваща .Дефектите свързани с кинескопите се дължат именно на свойството на лампата . Износи се катода на някоя пушка и няма червено например.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2009, 12:46 
потребител
Аватар

Robin написа:
Не мога да си отговоря на този въпрос. Защо тези прибори се износват без да са изгоряли ?

И още един подвъпрос. Знам че сигурно е обяснено много пъти в мрежата..., но все пак ще питам. Защо понякога се употребява думата ламба, а не лампа ? Не е ли едно и също ?

Животът на лампата зависи от няколко фактора, които включват колко интензивно и колко често използвате уреда, вибрациите пътуванията, множество инсталации, износване и т.н.
но поради това че е масивна и заема място е отстапила място на транзистора.По качества тя бие транзистора макар че в днешно време има транзистори които добре имитират лампите

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 21:46 
потребител
Аватар

Mickey написа:
Колеги, пишете малко смешни работи :D :D :D
Първо - различаваме два вида лаМби - такива с директен и такива с индиректен катод.
При първия вид отоплението и катода са едно цяло и представляват най-често волфрамова жичка легирана с торий. По този начин се правят мощни лампи за предаватели. Животът им е доста дълъг, издържат големи мощности и се познават по това, че отоплението им свети като крушката на нощната ви лампа.
При втория вид катода е тръбичка - най често от алуминий и върху нея е отложен слой бариев окис - подобен на белия прах от вътрешната страна на луминисцентните лампи. В тръбичката е отоплителната жичка. Отоплението е с доста по ниска температура и активния слой всъщност е бариевия окис. Естествено с времето той се "изхабява" както всичко. Животът им зависи силно от режима в който работят и обикновено е по-кратък.
Тук не става въпрос за никакво окисление. Колкото и да има шупли в стъклото, което само теоретично е така - една лампа не глътва въздух в продължение на много години ако е направена качествено. Имам лампи на Philips от 1937 година и си работят перфектно. А са работели в старо радио мнооого дълги години.
Та в заключение - лампите се "изхабяват" защото емисията /легирания слой/ на катода отслабва. Лампите работят в среда на вакум - там кислорода е нищожно малък. А пък и лампите се подлагат на ВЧ обработка /тъмния огледален слой в горната част на балона/ при което остатъчния кислород се резорбира. Когато проникне кислород той побелява.

Поздрави...

Браво колега!!! Личи си старата школа. Аз също имам няколко стари радиолампи в една радиостанция от Втората световна война. И си работят по дяволите. Половината са 6К7 на RCA, половината са съветски.
Радвам се, че все още се намират хора, имащи реални знания за радиолампите.

Успех!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]