spoika.info

Форум за електроника
Дата и час: 20 Юни 2018, 21:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2015, 09:09 
потребител

Здравейте!
Имам нужда от помощ за два транзистора, на които немога да намеря аналог.
Единият е L11830J, а другият D1994AS. Много моля ако може някой да ми помогне с аналози, които мога да намеря на българския пазар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2015, 20:03 
потребител
Аватар

Здравей,

L11830 най-вероятно е стабилизатор:
"The UTC L11830 belonged to low quiescent current, low dropout, linear regulators operated from 2.25V to 6V input and are guaranteed to deliver 3A.",

a 2SD1994A:
Silicon NPN epitaxial planer type, for low-frequency power amplification and driver amplification
Collector to emitter voltage Vce0: 50 V
Collector current Ic: 1A
Collector power dissipation Pc: W
Transition frequency Ft: 200 MHz

За оригинали нямам идея из БГ магазини, по международните пазари със сигурност ще намериш с чакане и с много голяма вероятност: прекорпусирани ментета.

Стабилизаторът бих заменил с подходящя по ток друг наличен (напр. на LT) със съответните си компоненти, а за транзистор не виждам какво пречи да се използва напр. BD139 или 2SD882, а ако са в двойка с друг - и двата, с 2SB772 / 2SD882.

Замяната с оригиналните или замяна с други еквивалентни зависи много от вида на ремонта, от желанието на клиента, от опита и желанието да се възстанови технката.

Успех

Прикачени файлове:
spr_pdf.zip [262.96 KiB]
210 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 08:50 
потребител

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!

Става въпрос за CD Player на Honda Jazz 2002 г, който се опитвам да съживя. В друг форум има тема по въпроса, но не ми върши работа. Там се описва само презапояване на стабилизатор на напрежение BA00AS и подмяна на транзистори. Пробвах презапояване и ефекта беше само за един ден и пак отказа да работи. След като пуснах тук темата свалих транзисторите от платката и ги измерих с мултицет с възможност за проверка на транзистори и еднаквите показаха приблизително еднакви стойности и затова няма да ги сменям. Стабилизатора на напрежение чакам да пристигне тези дни и ще го сменя.

Относно L11830J ми изглеждаше на транзистор, но явно греша с беглите си познания. Качвам снимка да се види как изглежда.

Прикачени файлове:
005.jpg
005.jpg [ 623.49 KiB | Прегледано 6148 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 11:20 
потребител
Аватар

Ха, в този корпус няма да е полупроводников елемент, никакъв стабилизатор явно не е.
Това е най-вероятно филтър за радиоприемника.

Дай пак снимката ако може, без червения кръг, покрил си точно надписа под елемента CF ли e що ли.

За извода му е закачен кондензатор ли, разрядник ли към антенния вход. Нищо не му се е случило, работи си много вероятно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 11:39 
потребител

Отказах се да го пипам. Едно, че го няма никъде по магазините за електроника, друго, че едва ли му има нещо. Само стабилизатора като се обадят, че е пристигнал.

Прикачени файлове:
20150716_112944.jpg
20150716_112944.jpg [ 628.8 KiB | Прегледано 6144 пъти ]
20150716_113026.jpg
20150716_113026.jpg [ 666.19 KiB | Прегледано 6144 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 11:52 
потребител
Аватар

Ако след презапояване на 2SD1994A (транзистор) плеърът работи, много вероятно да му няма и на него нищо, малка е вероятността да работи и след ден да спре.

(Не че не се е случавало с откачащия се с температурата емитер на транзистор КТ940).

Потърси дефекта и на друго място, електролитни кондензатори, прегреяващи елементи и др. такива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 12:37 
потребител

Основният проблем го описват в регулатора на напрежение BA00AS, който се намира в горния край на платката до кондензаторите (първата снимка от последния ми пост). Поръчал съм го от Elimex и чакам да се обадят. Ако след смяната му не се оправят нещата тогава започвам с подмяната на транзисторите.

Това, което не ми хареса е примерно, че измервам един транзистор (свален от платката) с мултицета и например дава стойност 350 (която незнам в какви единици е) и като измеря на този същият транзистор негов заместител или такъв който е със същото означение закупен сега, стойността която излиза е да кажем 160. И по този начин като ги сменя всичките и се окажат наполовина на оригинала ако мога така да се изразя понеже съм лаик и мисля, че всичко ще се разбута по платката и съвсем ще се омажат нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 13:32 
потребител
Аватар

Съвет: не мери така транзистори. В най-добрия случай показва h21e (бета), стойността която зависи от тока през транзистора, определен от уреда и големината му и за работоспособността частично определя параметрите на последните.

(Схема с транзистор с h21e = 160 с прилежащите елементи няма да усилва (на първо приближение) по-малко или да е по-маломощна от такава с транзистор с h21e = 350)

Още повече изерването в неразпоено състояние (с други елементи по изводоте) още повече усложнява и обърква измерването.

Използвай оммера (или положението за измерване на полупроводникови преходи) и търси двата прехода на транзисторите Б-Е и Б-К и липса на проводимост на E-C в двете посоки (има изключения понякога).

h21e няма мярка. Безмерна величина е, понеже е отношение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 13:46 
потребител

Благодаря за поясненията. След смяна на регулатора и проба ще пиша пак какво се е получило. Само незнам кога ще пристигне, тъй като вече трябваше да е дошъл ама се бавят нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 09:01 
потребител

Регулатора го взех ама се оказа, че не е smd и не ми върши никаква работа. Транзисторите ги смених с 2SD882 (три броя). Радиото се държи по същия начин - тръгва и спира когато си иска! Явно трябва да се смени регулатора наистина. Молбата ми е ако някой може да се влючи с идея за аналог на BA00AS. Качвам снимка как изглежда.

Прикачени файлове:
BA00AS.jpg
BA00AS.jpg [ 17.5 KiB | Прегледано 6128 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2015, 09:44 
потребител

Оказа се, че дори когато не е SMD пак свърши работа и радиото вече работи! Малко трудо се монтира заради тънките писти и малките местата за припой, ама всичко вече е ОК!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]