Избор на диоди за ВЧ волтметър
/kn34pc.com/статии/...
В радиолюбителската практика често се налага да се измерват високочестотни напрежения от порядъка на десетки миливолта до няколко волта, в честотния диапазон на късите вълни, та дори до честоти в УКВ диапазона. Често се използва външна високочестотна глава, изградена с полупроводников диод, свързана към наличния постояннотоков волтметър (за предпочитане с високо входно съпротивление, което е изпълнено от почти всеки цифров мултимер на пазара). Измерването е нелинейно, особено при малки входни напрежения, но е с достатъчна любителска точност в съответствие с простата конструкция.
При изработка на поредната измервателна ВЧ глава като помощ на приятел се наложи да измеря отново наличните си детекторни диоди и да намеря подходящия от купчината запазени точкови диоди.
Детекторният диод е включен като паралелен детектор и изходното му напрежение се доближава до амплитудната стойност на входното променливо напрежение:
Uout = √2 U
Използвах временно наличния високочестотен генератор Г4-102 (tnx. LZ2PT, tnx. LZ2CH) на най-високочестотния диапазон (20-50 MHz), при честота 50 MHz и изходно напрежение 1.105 μV (100 mV). Като волтметър използвам стария си китайски измервателен мултимер M890C, не гарантиращ голяма точност в измерването.
Споделям данните от измерването, като се надявам те да са в помощ на колеги за бъдещи конструкции.
Получени данни от измерването при различни диоди
Генератор: Г4-102, Fизм. = 50
MHz, Uin = 100mV, Rin voltmeter = 10MΩ
Поради вероятната допустима грешка в показанието на изходната амплитуда на посочения генератор и грешката от измерването в показанията на цифровия волтметър допускам, че стойността на напрежението в изхода (максимално показание 150 mV), измерена с диода Д311 се доближава най-много до амплитудната стойност на приложението входно високочестотно напрежение от генератора и ще го използвам за сравнение межди различните видове диоди:
U = 100 mV => Up = √2 . 100 = 141 mV
Фаворит в експлоатацията от по-предишни мои опити, както и в това измерване е руския германиев диод с мезаструктура Д311.
В същата редица наред с Д311
са Д20, ГД507А, АА113,
АА119, българският SFD106, както и някои случайно
налични японски образци на германиеви диоди като показания с два червени
пръстена в областта на катода.
След разглеждане на справочните данни за посочените подбрани диоди, на
първи поглед сред избраните диоди е открояващото използване на златна връзка/острие (ГД507А,
АА113 ...)
Според използваната литература по-долу вероятно съществуват
и подходящи детекторни Шотки диоди, но не разполагам с такива на този етап.
Ще допълня таблицата може би в бъдеще.
С показаната общоизвестна принципна електрическа схема на високочестотна измервателна глава с германиев диод ГД507А работя повече от 15 години, като абсолютната стойност на измерваното високочестотно напрежение не ми е била много важна. В повече случаи използвам показанието при настройка на максимум при трептящи кръгове, като ВЧ индикатор за наличие или липса на ВЧ напрежение и др.
За избягване на дефекти в измервателната глава трябва да се съобразяваме с максималното приложено високочестотно напрежение на входа: максималното обратно въздействащо напрежение на диода е около удвоената стойност на амплитудната стойност на приложеното напрежение:
Urmax ≥ 2 Um или Urmax ≥ 2.√2 U
Например както случая при диод ГД507А с Urmax = 20V, ефективната стойност на измервано напрежение на входа би трябвало да не надвишава:
U = Urmax / 2,82 = 20 / 2,82 ≈ 7V.
Следващата стъпка в прецизността и
точността в измерването е използване на специализирани ИС (напр.
AD8313).
Литература:
Измерение
малых ВЧ напрежений (сп. "Радио", бр. 7, 1980 г.) [djvu][269kb]
Высокочастотный милливольтметр "Радио", бр. 8, 1984 г.)
[djvu][223kb]
ВЧ
головка к цифровому мультиметру "Радио", бр. 8, 2006 г.)
[djvu][106kb]
ВЧ
вольтметр на диоде Шотки "Радио", бр. 1, 2008 г.) [djvu][106kb]
Транзистори
и диоди, справочник, Атанас Шишков, София,
"Техника", 1981 г. [pdf][1,8mb]
Справочник
на радиолюбителя, Димитър Рачев, София,
"Техника", 1984 г. [djvu][376kb]
LZ2WSG, KN34PC
7 декември 2011 година