ESR тестер за
електролитни кондензатори
/kn34pc.com/конструкции/...
В любителската си практика използвам много електронни компоненти втора употреба:
елементи, сваляни от дефектни, морално остарели или др. апаратури, които по една
или друга причина са вече непотребни и за да не заемат ценно "жизненото
пространство", възможността ми като опции за въздействие върху тях са: 1.
Изхвърляне. 2. Разглобяване до блокове и печатни платки. 3. Разглобяване до
електронни компоненти.
Вариант [2] и вариант [3] след години престой в кашони често се модифицира до
вариант [1], но така или иначе действието по съхранението, подреждането,
подаряването, дори по изхвърлянето и др. на компонентите е част от любимото ни хоби
.
С наличните си фабрични и самоделни измервателни уреди (кои лабораторни и
прецизни, кои самоделни, с любителска точност) на повечето елементи преди
вграждане в друго самоделно устройство правя някаква оценка на
работоспособността:
- резистори: оглед на външен вид, проверка на стойността с омметър;
- неполярни кондензатори: оглед на външен вид, проверка на стойността с LC-метър;
- бобини с феритни, железни и др. сърцевини, вкл. без сърцевина: оглед на външен
вид и
проверка с омметър и LC-метър;
- диоди, транзистори: проверка на преходите с омметър, h21e и др.;
- интегрални схеми: тестване в примерна схема.
Предвид малкия експлоатационен период на електролитните кондензатори, такива
втора употреба почти не използвам или използвам поради някаква причина: доказано
качествени, "свалени" от работила апаратура, липса на подходящи
налични "нови" или при първоначални мои експерименти за полуобемен монтаж и др.
(Не, че новите типове кондензатори по нашите магазини са "цвете": "историята" помни случаи на бързи
дефекти на апаратури заради смяна с нови кондензатори, докато други, свалени
от 30 г. работили апаратури и наредени наново, продължават дълго да служат!).
Засега ми липсва подходящ измервателен уред за електролитни кондензатори.
Вариантите ми се свеждат до:
1. Стар метод на оценка на работоспособността на електролитни кондензатори от
"ерата на ламповите апаратури" със стойност примерно над 100 µF: със стрелкови
уред, на "омметър". Оценката е за "късо съединение" и мно-о-о-ого относителна оценка за
стойността и степента на съхнене на електролита вътре. Като цяло: почти нулева
оценка на работоспособността.
2. Измерване на електролитни кондензатори до 20 µF с цифровия ми китайски мултицет
М890C+, чието измерване никак не считам за достоверно. Измерването е по-скоро
информативно: "има ли кондензатор там, няма ли"
.
За близко бъдеще съм се ориентирал към самоделен "цифров" капацитетмер
(и ESR-mer) или готов едноплатков. Като последния скоро си харесах
модел в e-bay.
Преди това събитие обаче колега-съфорумник приятелски ми препоръча да сглобя
показаната в [1] проста схема на аналогов измервател на ERS за електролитни
кондензатори.
В духа на масовата цифровизация на всичко покрай нас (вкл. измервателните
уреди), признавам си: с лека усмивка на уста, приех препоръката за тестова
конструкция на показания измерител. Ако ми хареса - оставям го за ползване, ако
не ми хареса: електронните елементи са обикновени и стойността им в паричен
еквивалент в електронните магазини е колкото едно кафе. Единствената "загуба" ще
е времето за изработка, но в нашето хобито така или иначе си го губим (безцелно
- в очите на околните, а за нас: по най-приятния начин!).
Реших да повторя схемата [1] в оригинал, независимо, че в интернет има варианти
с подобрения.

Архив [zip,spl7,gif][66kb]
Ще си позволя да преведа на български част от статията на IZ7ATH, Talino Tribuzi:
***
Проектът е от италианското списание Nuova Elettronica, N212. Той е прост за
изпълнение, но интересен. Аз го изпълних (IZ7ATH) и тествах някои кондензатори и
мисля, че е много полезен.
Той измерва ESR (Equivalent Series Resistance) на електролитни или на неелектролитни
кондензатори.
Практически можете да разберете дали един кондензатор е добър или не.
Измерваният кондензатор участва в измервателен мост, работещ на 100 kHz.
Има няколко варианта на показанията при измерването:
1. Електролитният кондензатор е добър (ниско ESR): мостът е максимално
разбалансиран и измервателната система ще отчита максимален ток.
2. Електролитният кондензатор не е добър (висок ESR): мостът ще бъде
небалансиран и това ще бъде причината измервателния уред да показва по-малко
ток. Колкото по-малко показва измервателната система, толкова по-голямо ще бъде
ESR .
След няколко измервания ще можете да определите дали кондензаторът е добър или
не.
3. Индикация за "късо съединение" в електролитния
кондензатор: Измервателният уред ще отчете максимално показание и червеният светодиод ще
светне - кондензаторът не е добър.
4. Електролитният кондензатор е повреден: Измервателната система не помръдва и
показанието е "нула" - кондензаторът не е добър.
Ще забележите нещо интересно за кондензаторите, използвайки този измервателен
уред: Например кондензатори със стойности от 1-10 µF имат по-високо ESR от
кондензатори с по-висока стойност.
***
Показаният ESR тестер предвидих да работи като приставка към аналогов мултимер
ТЛ4А. Скоро той трябва да се сдобие с кутийка, но като се знам колко съм бърз
във времето при
монтирането на самоделките в кутийки ...
![]()
С моя стар аналогов измервателен уред TЛ4А получих добра съвместимост: при
обхват 100 µA на последния, показанията за ESR в омове (проверени до 50 Ω) съвпада 1:1
с една от скалите на TЛ4А (измерване на съпротивление, в Ω).
На снимката: показания на ESR
тестера с резистор 10 Ω:
При изработката можете да използвате платка с дупчици, обемно изпълнение: на експериментална фолирана и неецвана платка, да си изработите такава по собствен графичен оригинал или по показания графичен оригинал в [2] с модификациите.
Печатна платка аз не съм правил. Изработката е по любимия ми начин - платка на
квадратчета, с прорязване. Поради плътния монтаж около ИС, не съм добавил
подробно моя вариант.
Внимание може да обърнете на някои електронни елементи от
схемата:
Типове кондензатори: C3
добре би било да е с параметри, които не се променят с температурата. Аз
използвах стирофлексен кондензатор със стойност 1 nF. За
C5 и C6 в статията [1] IZ7ATH препоръчва 1 µF
полиестерен тип, но поради големия им обем (а и мястото им в схемата) прецених,
че миниатюрни 1 µF многослойни (multylayer)
кондензатори биха работили по същия начин, като типът им не би се отразил
на работата на схемата като цяло.
Резисторите в моста са по схема 2 бр. по 22 Ω / 1% и 2 бр. по
10 kΩ / 1%. Моите не са
точно такива
(в кутийките "Резистори" нямаше 1%): подбирал съм с омметър по два еднакви
от няколко броя. Схемата прекрасно се балансира и си мисля, че така ще си остане
с "временно поставените резистори" занапред
.
Консумация: с външно захранващо
напрежение 12,2V консумираният ток е:
- в покой, без измерван електролитен
кондензатор: 14,2 mA
- с електролитен кондензатор
(с ниско ESR, показание: 100 µA):
14,3 mA
- с измервателни сонди накъсо
или повреден, закъсен електролитен кондензатор (LED
индицира): 20,7 mA
Консумацията е сравнително висока
за захранване с обикновена 9 V батерия (6F22).
Вариантите за захранване са:
1. Бързо измерване (портативна
работа);
2. Акумулаторна батерийка за
многократно зареждане;
3. Външен захранващ източник.
На този етап приставката ще използвам със захранване по
вариант 3.
Заключение: Независимо от простата схема, показаната конструкция ми донесе положителни емоции при изработката и експериментите, а и не на последно място: помогна ми да "отфилтрирам" дефектните от "добрите" си електролитни кондензатори (втора употреба), готови за влагане в бъдещи непретенциозни конструкции.
Споделено в картинки: Добития висок "рандеман" от измерването на кутия с електролитни
кондензатори, "втора употреба"
:
![]() |
=> |
![]() |
Понеже съм си Тома-Неверни и подлагам всичко на първоначално съмнение, от отделените за изхвърляне електролитни кондензатори невярващ отворих 4 броя. На единият кондензаторната хартия беше станала катранено черна, а другите 3 броя бяха с прилично изсъхнал електролит.
![]() |
При използването на уредчето все пак имайте предвид, че при измерване на
електролитни кондензатори с ниска стойност (1-10 µF), на някои специални
типове кондензатори (напр. електролитни неполярни кондензатори) и на високоволтови такива
(≥ 63 V), ESR ще е с относително висока стойност
(напр. 5-9 Ω). Препоръчвам тези кондензатори да не се изхвърлят на този
етап от измерването
.
73! До следващия проект!
Използвана литература:
1.
ESR
meter: Equivalent Serie Resistance Tester for
capacitors / IZ7ATH
2.
Building an ESR meter
for Testing Electrolytic Capacitors
3.
An
Equivalent Series Resistance Meter
LZ2WSG, доп. Енчо Христов, KN34PC
18 март 2015 година