Радиоуправление с 4 команди. Бързо и лесно
/kn34pc.com/конструкции/...

Няма радиолюбител, който да не се занимавал с радиоуправление. Темата е много обширна, обемът информация е голям и не може да се обхване всичко. Освен това теорията на радиоуправлението е тежка и голяма. За заинтересованите мога да кажа, че първо трябва да се запознаят с радиотехниката (отнема само 5-10 години след гимназиално образование). Отделно има специализирана литература за радиоуправление - стари книги и списания, на руски език, на български език и т.н. Също така, без тестова, измервателна и лабораторна апаратура е практически невъзможно да се реализират и прости и по-сложни радиопроекти. Сигнал-генератори, осцилоскопи, SDR, спектрални анализатори, че дори и Грид-дип мери, това са ни очите в радиотехниката. Да не се заблуждаваме, защото има много колеги, който крият от младежта как стават работите.

Много сложно се балансират радиосхемите и много фактори оказват влияние върху даден желан ефект. Колкото и да се изчисляват схемите и да се чете теорията, на практика пак се стига до измерване и тест. Нужни са и познания, и апаратура.

Последните години в теорията не се е появило нищо ново разбира се. Но развитието на технологиите създаде много специализирани ИС и радио модули (малки платки с определени функции). Именно в разпределението на функциите се състои улеснението. Например в свръхрегенеративният приемник един транзистор извършва 3 функции едновременно и не е просто да се балансира схемата. А и търговията направи достъпни много части. Желанието да реализирам радиоуправление ме подтикна да проуча какви конструкции и конфигурации има в момента. А и по спомен знам кой къде е правил публикации за радиоуправление. В интернет има много неща, но сега за пример мога да дам Youtubе каналите на Артем Косицын и Creative Science, откъдето също съм почерпил информация.

По стечение на обстоятелствата бях насъбрал немалко повредени колички с дистанционно управление. На 27 MHz, на 48 MHz, на 413 MHz и какви ли не още. Не съм се занимавал да изработвам рулевия механизъм или друга механика. Една такава стара количка си има всичко нужно, включително и батериен отсек. Между другото, имам и една-две колички с диференциал на задния мост. Завиват просто чудесно. Докато количките само с две колела на една ос завиват трудно, разбира се. Какво да правиш, физика.


Предавател:


Базиран е на кодер TX-2B (комплект с RX-2B) и радиомодул WL102 на 413 MHz. TX-2B кодерът се използва отдавна за играчки-модели на 27 MHz. Само че там вече си имат един прост генератор с един транзистор, за предавател, докато тука за предавател съм ползвал радиомодула WL102.

Принципно може и много други радиомодули да се ползват. От Arduino, от други платформи, те са все съвместими. Дори има сравнения на радиуса на действие, някъде в Youtube съм гледал. Между 11 и 12 извод има един резистор, определящ честотата на импулсите. Взел съм го както си е по datasheed, мисля.


Приемник:

Базиран е на дешифратор RX-2B и радиомодул RX-470CV01. Ползвани са драйвери RZ7886 за моторчетата. Тези драйвери съм ги виждал по старите платки от радиоуправляеми колички. RZ7886 е дори твърде мощен за тези малки моторчета, поддържа ток до 7А мисля. И вече готиното е, че става малко, евтино и по-лесно с тези драйвери. Ако трябва да се прави Н-мост с транзистори, работата става сложна. Но пък не е лошо и човек да си "размърдва" мозъка понякога . Преди драйверите има един варистор, който да ограничава пусковия ток на моторите. Но може и без него, ако се ползват слаби моторчета.

RX-470CV01 не харесва напрежения по-високи от предвиденото и за това има едно диодче на захранването, което понижава малко 5V. RX-2B има един честотозадаващ резистор, между 4 и 5 извод. Мисля, определя импулсите на пилот сигнала.

Схемата е "идиотоустойчива". Всичко "тръгва от раз". Няма настройки на честоти, на антени, няма "шаманстване". Дори може, който иска да експериментира, да свърже шифратора и дешифратора насрещно по кабел, без радиомодулите, и без моторчета, само със СВД за индикация примерно. Просто да се види как си взаимодействат.

ИС са на цокли на тоя етап от разработката. Вече следващия етап ще бъде с нормална платка и кутия за предавателя. Като са на цокли, вадят се и се местят лесно. Ако ИС са запоени директно, става едно упражнение за централната нервна система, а и се губи много ценно време.

Радиомодулите, шифратор/дешифратор (те са комплект заедно по магазините), драйверите, бутоните, цоклите и платките са поръчвани от китайските сайтове (разбирайте Aliexpress). Дребните чаркове са от старите платки. Електролитите кондензатори са тествани за ESR и Vloss, качеството преди всичко .

Радиусът на действие не съм го мерил прецизно, но е над 15 метра.

Кредити и референции:
1. Youtube: 4 Channel RF Transmitter & Receiver With Motor Controller for RC Car, Boat, Helicopter
2. Youtube: Тест радиомодулей на 433,92 МГц
3. Youtube: Микросхемы RX-2 и TX-2. Как передать и принять 5 зашифрованных команд


Използвана литература:
1. TX-2B/RX-2B REMOTE CONTROLLER WITH FIVE FUNCTIONS Silan Semiconductors [pdf][139kb]
2. RZ7886 Motor Driver Circuit [pdf][230kb]
3. Qiachip WL102+RX470 Module kit | 433Mhz Superheterodyne RF Receiver an – QIACHIP [pdf][5mb]
4. RUEF400 TE Connectivity PTC Resettable Fuses [pdf][493kb]


Литература за заинтересованите:
1. Электронное дистанционное управление моделями, Гюнтер Миль
2. Управление моделями по радио, Клементьев С.
3. Дистанционное управление моделями, Днищенко В.А.
4. Модульная аппаратура радиоуправления, Проскурин А. А.
5. Сборник формули за радиолюбителя, О. Кронегер
6. УКВ техника за радиолюбители, В. Терзиев и сие

Мартин Киров
10 декември 2024 година