www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 19 Юни 2019, 05:03

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2010, 22:27 
Аватар

Здравейте колеги ! :) Много се радвам,че открих този форум,който е един от малкото български форуми за радиоелектроника,а за подрастващ "майстор" като мен е перфектен :D Ще ви помоля за помощ относно един,така да се каже "домашен" захранващ блок.И така изпадна ми един траф с 2 изхода единият на 8 волта другият на 28.8те волта ги стабилизирах на 5,а другият изход реших да го направя регулируем.Отначало се спрях на схема със ИС mA723,но се оказа нестабилна и постоянно гореше.Затова реших да направя така - след като го изправя и филтрирам да го стабилизирам на 24 волта и след това да го прекарам през втори стабилизатор само,че регулируем.Общо взето се получи следното: (фиг.1)
С1-47mF
С2-100nF
С3-1000mF
С4-100nF
С5-1mF
R1-240 Ohm
RP1-10kOhm
U1-L7824
U2-LM317T
Ако се чудите за какво е 2та схема Грец - ами просто от нея нататък започва готова печатна платка на хоби кит( http://www.hobbykit.dir.bg/hobbyb/h1009.html ).До колкото знам тя не е проблем и мисля че трябва да играе своеобразна защита.Та какво се получава - като започна да въртя потенциометъра напрежението плавно започва да расте от 1.2 волта(това е според описанието към схемата на хоби кит)и до тук добре,като достигне 14.6 волта.Продължавам да въртя потенциометъра,но вместо напрежението да се покачва до започва да спада отново до 1.2 волта.Какъв може да е проблема според вас ? Ще съм ви много благодарен ако помогнете :) Благодаря предварително :!:
П.П. Извинявам се за не много добрата схема и също не толкова добрите обяснения :oops:

Прикачени файлове:
sxema_fig_1.png
sxema_fig_1.png [ 4.37 KiB | Прегледано 10884 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2010, 22:38 
Аватар

Виж потенциометъра как ти е включен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 19:36 
Аватар

Според данните за LМ317, разликата между (Uвх - Uизх) трябва да е поне 3 волта. Следва, че Uизх макс = 21 волт. Напрежението в изхода никога няма да достигне 24 волта.

Според формулата за изходното напрежение (на LM317) 21 волта се получават при R2 (потенциометър в случая) = 3,8 Кома с R1=240 Ома. След това (предполагам) от една определена стойност нагоре се намалява управляващия ток през регулиращия извод на чипа под определения минимум.

Намали потенциометъра на 4,7 килоома с 20 килоома в паралел или наличния 10 килома го шунтирай с 6,2 килоома. Така ще получиш стабилизатор с Uизх = (1,2-21) V.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 21:14 
Аватар

Мерси за бързите отговори :) Ще опитам и ще ви дам резултати :)
П.П. Извинявам се ако съм нахален,но да ви попитам вторият Грец да го махам ли или да си стои :?: (лошо е да си начинаещ :lol: )

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 14:53 
Аватар

Аз бих премахнал първия стабилизатор - ненужен е мисля.

Сега се загледах - C1 = 47uF ... твърде малък е за това приложение.
(Пиши uF за микрофаради и mF за милифаради, за да не става грешка!)

Без първия стабилизатор ще можеш да използваш LM317 за по-високо изходно напрежение. Имай едно наум, че разликата между входното напрежение и изходното, умножено по изходния ток като мощност във ватове се отделя върху радиатора във вид на топлина и за малки изходни напрежения схемата ще е неефекивна откъм КПД.

Този калкулатор за изходното напрежение на LM317

http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/

може да ти е от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:01 
Аватар

Мерси много :) Направо от първия грец до първия стабилизатор ще премахна всичко и ще си ползвам само платката от Хоби Кита :) .Мерси вече ще пиша uF (то ми се видя,че не е как трябва написано ама... :D ).
73! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2010, 22:04 
Аватар

Колеги натъкнах се на проблем оставих само стабилизатора на хоби кит като преди да го пусна реших да измеря входното променливо напрежение...е оказа се 33 волта,а на входа на стабилизатора неможе да се подадат повече от 30 волта.Моля ви колеги дайте ми някаква схема,защото ще лудна
:evil:
73! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2010, 22:17 
Аватар

Ами развий малко намотки от трафа :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2010, 22:29 
Аватар

Не е толкова лесно...трафа е взиман от матричен принтер и е капсулован,заливан,направен е на платка на която има и филтър...изобщо не ми идва на акъла какво да направя.Нямали някакво схемно решение :?: :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2010, 23:52 
Аватар

Виждам няколко варианта:
1. Заменяш трансформатора с друг с нужното напрежение, което ще ти коства време за намиране на другия, нерви (вярвам си харесваш наличния трансформатор, добре изглежда както го описваш :wink: ) и средства (бакъра скъп :lol: )
2. Използваш наличния трансформатор, а сменяш стабилизатора с друг: с друга ИС, а заради това, че ще е лаборатрорен: дори и по-елементарно изпълнен компенсационен стабилизатор с ценер, транзистори и защита по ток (тук ще трябва да правиш платките сам :) )
3. Намираш LM317-HV, който по каталожни данни е до 57V изходно напрежение. Така използваш наличния трансформатор и платка. Може би електролитните кондензатори ще е добре тогава да погледнеш за какви напреженния са.
4. Използваш всичко както си е, но минималното изходно напрежение на схемата не бива да пада под (грубо сметнато) 10 волта. Максималното напрежение за 317 е разликата между входното и изходното.

Последна промяна LZ2WSG на 13 Юни 2010, 00:45, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2010, 11:05 
Аватар

Мерси много за вариантите :) най-много ми харесва третия :D също така намерих една схема (отново чрез сайта :) ) ето я и нея:
смятам, че е лесна за изпълнение и ще свърши работа за моите прословути 33 волта променливо напрежение :D като им лепна 1000мкф филтърен кондензатор на входа и ще литне :D
П.П. Пропуснах да кажа,че схемата е взета от брой 2-ри 2002 година на списание "Радио, Телевизия, Електроника" на 21 страница фиг.2
73!

Прикачени файлове:
00023.jpg
00023.jpg [ 147.57 KiB | Прегледано 6297 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2010, 14:22 
Аватар

Мисля, че схемата е подходяща, стига да ти се правят платки. Елементите се намират все още и са взаимозаменяеми със съвременни такива. С подходящ радиатор за мощният транзистор стабилизаторът ще работи не по-зле от схемата с LM317.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2010, 19:53 
Аватар

Никакъв не е проблема за платките,мисля че само разтворът на железен трихлорид, който имам в къщи ми е малко старичък. Като гледам схемата не ми се вижда сложна и май ще се ориентирам към нея. Иначе какво бихте ми препоръчали :) ?
Забравих да попитам С1 е филтърен в случая, защото ми се вижда голям капацитета му и с моите 33 волта променливо след изправяне и филтриране с толкова голям капацитет напрежението няма ли да скокне прекалено много ? :P
73!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2010, 12:43 

"Скокването" не зависи от капацитета на С1 в общия случай и за практиката го смятай х1,5 т.е. за 50 V да ти е кондензатора. Бих ползвал поне 4700 мкф за 50 волта работно напрежение. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2010, 21:48 
Аватар

Мерси за съвета :) Колеги очаквайте утре(днес ми беше невъзможно да снимам)вече платката,за съжаление обаче само ецната и калайдисана.Нещо полупроводниците ми се виждат дефицитни.В магазина чакам вече почти седмица за тях,дори някои ги нямаше въобще та си взимах аналози.Май,май ще търся нещо от по - старите платки на господина :D
73!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]