www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 19 Юни 2019, 05:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 20:22 

Примерно нещо подобно:
http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=6785

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2011, 22:54 
Аватар

Ето и обещаните снимки :) Не ме питайте защо отгоре има цокъл,а самата интеграла е запоена отдолу...да кажем просто,че някой го е премързяло да направи огледален образ на графичния оригинал :D

Утре ще правя тестове.Като преди всеки тест ми трябва малко психическа подготовка за евентуални искри :D Самите тестове се извършват на място с инсталация от 57 година ,така че притесненията са ми оправдани :lol:
П.С. Малко да се оправя откъм финанси и започвам индикаторната схема

Прикачени файлове:
sam0290q.jpg
sam0290q.jpg [ 52.98 KiB | Прегледано 4616 пъти ]
sam0293r.jpg
sam0293r.jpg [ 44.95 KiB | Прегледано 4610 пъти ]
sam0296r.jpg
sam0296r.jpg [ 30.85 KiB | Прегледано 4613 пъти ]
sam0298l.jpg
sam0298l.jpg [ 34.17 KiB | Прегледано 4612 пъти ]
sam0299b.jpg
sam0299b.jpg [ 27.93 KiB | Прегледано 4616 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 11:45 
Аватар

Допълни темата ако може с пинципната схема на токоизправителя.
Ще е интересно предполагам и за да има полза.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 12:47 
Аватар

Пропуснал съм извинявам се :D Според мен схемата е доста по - добра от онази,която реализирах по - рано :) Днес трябва да го тествам.Избрал съм го заради по - високото напрежение и по - големия ток.На крайния транзистор пише KD3055,нещо което доста ме учуди.Попитах учителя и той каза,че на радиатор този транзистор издържа до 7А,и за това сериозно започвам да се замислям дали да не му сложа един 5А предпазител.

Прикачени файлове:
Circuit power supply regulator.jpg
Circuit power supply regulator.jpg [ 71.83 KiB | Прегледано 4732 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 19:14 
Аватар

Сега се сещам да ви попитам дали знаете за какво е въпросният бутон RESET в този токоизправител ?! За пръв път виждам такова нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Бутонът "Reset"
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 21:36 

Бутонът "Reset" служи за възстановяване на нормалната работа на устройството след настъпило претоварване по ток.

+ След разглеждане на схемата се вижда, че запушването на TR2 води до намаляване на изходните напрежения и ток до нула, т.е. до блокиране на устройството. Следователно, отпушването на TR3, водещо до запушване на TR2, би довело също до блокиране.
+ Ако по някаква причина TR3 е бил отпушен, натискането на бутона "Reset" "отвежда" базисния му ток, той се запушва, а устройството заработва нормално.

В какво състояние ще се намира TR3 при нормална работа?
+ Транзисторите TR5 и TR6 образуват тригер (устройство с две стабилни състояния). При нормална работа TR5 би трябвало да е отпушен, а TR6 - запушен. Така TR3 ще е запушен и устройството ще работи.
+ Горното състояние се "самоподдържа, защото, щом TR5 е отпушен, то TR6 е запушен, което пък позволява на TR5 да продължава да бъде отпушен.
+ При повишаване на тока на консумация над допустимото, падът върху R0.25 нараства, което довежда до запушването на TR5, последвано от отпушването на TR6. Запушването на TR5 ще доведе до отпушване на TR3, което ще блокира изхода. Това състояние ще се запази неограничено дълго време, дори след като изходът е блокиран и претоварването отпадне.
+ Сега, натискането на бутона ще предизвиква запушването на TR6 и отпушването на TR5. Допълнително "Reset" "отвежда" базисния ток на TR3, той се запушва, а устройството заработва нормално.

Интересен е въпросът, в какво състояние ще се установи тригерът непосредствено след първоначалното пускане. Стойностите на резисторите в базисните вериги на TR5 и TR6, а също и необходимостта от първоначално зареждане на изходния кондензатор C100uF, ми дават основание да предположа, че TR5 ще е запушен, а TR6 - отпупен. Така устройството ще се окаже блокирано след включване. Ще трябва да се натисне бутона "Reset" за да "тръгне". Ако това е желано, добре.
Ако ли не, то би могло да се добави един кондензатор от десетина до стотина нанофарада успоредно на база-емитер на TR6.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 23:38 

2000 uF са малко, вторичната е добре да е разделена поне на 2 или 3 и да е с грец де. При ниски напрежения на изход и голям ток крайния транзистор ще е печка!
Аз съм си направил захранващото със 741, червен светодиод за опорен източник и 4 KD503 в паралел, трафа е 2х10,5V @15А за два обхвата на изходното напрежение - 0-12 и 12-24V и пак си греят, но това е минуса на линейните захранвания. Кондензаторите след греца са ми 2 х 47 000 uF! зареждани през резистор (софт-старт), щото пада предпазителят в таблото.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:17 
Аватар

Покрай листовки,курсове и други нямах много време,но най - накрая успях да седна и да се позанимавам.Занесох платката в училище и от захранващия блок и подадох 26V.На изхода нямаше нищо,а диодът светеше.При натискането на бутон RESET(поради липса на бутон - 2 жички) цялото напрежение идва на изхода и не се регулира.В крайна сметка изгоря светодиодът и транзистора му.Причината беше моя много глупава грешка - бях забравил да сложа 3.3килоома резистор на светодиода.Утре ще взема един нов BC557 и ще се похваля с резултати(или фойерверки :lol: ) Благодаря изключително много Nemorino за обяснението наистина много ми помогна и май наистина ще сложа кондензаторче.Иначе както After_Dark каза ще е печка,но в момента няма как да взема такива кондензатори.Намерил съм няколко по 2000uF и ще ги слагам на изхода,и след Греца.На мен ми стига да регулира до към 30V и 3А,транзистора е корав,закрепен е на голям радиатор,а ще му сложа и вентилатор(намира ми се един излишен в чекмеджето).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 23:40 

electric написа:
...Утре ще взема един нов BC557 и ще се похваля с резултати(или фойерверки :lol: ) ...

Желая Ви успех утре, electric!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2012, 14:14 
Аватар

След повторния опит не се случи нищо.Диодът все си свети.Сега ще меря режими на транзисторите пък да видим какво ще излезе.Между другото преди време един техник ми каза,че на схемата 10 и 11 краче на ИС са обърнати,като погледнах даташиита се оказа наистина,че 10 краче е изхода за това така съм го направил на платката.Вие какво ще кажете ? :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2012, 00:44 

electric написа:
...Между другото преди време един техник ми каза,че на схемата 10 и 11 краче на ИС са обърнати...Вие какво ще кажете ? :)

Техникът има право, но само в случай на традиционното решение. В конкретната схема крачетата 10 и 11 са правилно свързани спрямо регулиращите транзистори.

Мисля обаче, че има някаква грешка около краче 10:
- последователното съпротивление от 100к е огромно;
- краче 10 е емитер на вътрешния регулиращ транзистор и той трябва да има нисък потенциал, а в схемата е свързан към точката с потенциала на захранването (краче 12);
- така вътрешният транзистор е винаги зпушен, токът през 11 (колекторът на вътрешния трансистор) е нула, Тр2 е запушен, Тр1 - също;
- на изхода се получава 0 напражение.

Не ми е ясно и за колко волта е D3.

Ще помисля, как да се оправи "най-безболезнено" и ще пиша.

Между другото, откъде е тази схема?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2012, 09:51 

Nemorino написа:
... Мисля обаче, че има някаква грешка около краче 10: ...

Тук съм сгрешил. Моля за извинение!

Последователното на краче 10 съпротивление от 100к служи за начално отпушване на вътрешния ценер-диод, през който впоследствие преминава емитерният ток на вътрешния регулиращ транзистор и всичко е наред.

Остава въпросът за напрежението на D3.

Ще помисля, как би могло да се оживи схемата блок по блок и ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2012, 01:48 
Аватар

http://www.eleccircuit.com/power-supply ... d140-a671/
Схемата е взета от този сайт.Д3 го взимах за 36 волта(и на него си пише числото 36).В училище обаче измерих някаде към 17,вече почвам да се чудя дали изобщо има шанс да тръгне схемата...Ще меря пак и ще кажа със сигурност.Дадох на късо база - емитер на ТР6 и всичкото напрежение дойде на изхода,но не се регулираше плавно.Като завъртя потенциометъра пада до 0 и повече нищо.Ще меря пак!
Edit:
Напрежение на крачетата на ИС при Uвходно 23 волта:
4то 6,7 волта
5то 6,4 волта
6то 7 волта
7мо и 9то са маса
10то 6,9 волта
11то 6,8 волта
12то 16,5 волта
13то 6 волта
Мисля,че ще е полезно :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2012, 00:20 

Извинявайте, electric, че толкова време се забавих.
Нека опитаме да разберем дали всичко е наред. При тези стойности на напреженията и в случай, че всичко е наред, изходното напрежение би трябвало да е нула, но не изглежда така. Затруднявам се, защото не знам, колко е изходното напрежение и в какво пдложение е VR. Предлагам следното:
- извадете Tr3 и завъртете VR до положение, в което плъзгачът е в крайно положение до извода, свързан с краче 6;
- подайте напрежение на входа;
- поставете плъзгача на VR в положение, при което върху него се получава около 5,3 V (близо до извода, свързан с краче 6;
- тогава изходното напрежение ще трябва да бъде около 15-16V;
- измерете и запишете отново напреженията на крачетата на интегралната схема, на изхода и на входа;
- пишете, какво е станало.

Ще накараме схемата да тръгне. :)

Успех!

П.П.
Можете ли да работите вкъщи и имате ли мултицет?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 17:37 
Аватар

Мултицет,поялник,пинцети и т.н. (като за всеки начинаещ любител) си имам.Иначе начертах нова платка и я оставих в училището за разпробиване(осцилоскоп и настолна бормашина нямам :D ) Там нещатата ще са по - пригледни.Иначе измерванията са взимани от старата.
Поздрави ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 83 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]