www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 17 Юли 2024, 15:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 14:59 

alex69, не си губи времето, а използвай ето това: http://the-mostly.ru/misc/018_radio_receiver.html
И работи, и е лесен за изпълнение, само вместо LM386 е по-добре да се използва TDA820, а още по-добре - TA7368.
Само трябва да сложиш някакъв УВЧ на входа (над 20 MHz по тази схема чувствителността пада), вместо ВС547 - BF199, и да вдигнеш малко честотата на осцилатора; L1 - 2-3 uH.
С тези 20 м. антена ще чуеш какво ли не (аз лично го пробвах преди две години заради ДВ и КВ обхвата 16 м - приемникът е трепач, при това с половин метър медна жица за антена).
Ако си зле с руския, ще ти преведа статията - stormbringer@dir.bg, пиши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 21:38 

Не си чел внимателно файла, който ти дадох. Казваш, че си настройвал бобината на 27 MHz, а тя заедно с C3 трябва да резонира на честота по-ниска от основната на кварца, в твоя случай под 9 MHz. Така че прочети файла няколко пъти и може да ти се изяснят нещата. Практически съвети не мога да ти дам, понеже с SA612 досега съм ползвал само кварцове на основна честота.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 22:02 
Аватар

Никога не съм успявал да подкарам генератор с кварц така, че да ми хареса по описаната по-горе схема. По спомени подобни неуспехи имах с осцилатор по схемите на р-ст "Микрон", а хората в далечното минало са го правили :)

Осцилаторът или генерираше и на основна (при което се получава приемане на две честоти) или трудно "тръгваше".

Поради тази причина на схемата ти бих добавил външен генератор с полеви транзистор с кварц на основната честота в гейта (Colpitts) и трептящ кръг на желаната хармонична в дрейна. Печеля и допълнително филтриране за сметка на малко по-сложното изпълнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 21:35 

Благодаря мисля да опитам с външен генератор просто ме притеснява че няма да улуча колко напрежение да подам към чипа,но пък опитно мисля че ще се справя.Спрял съм се на най -простата схема,защото искам да пестя място и ток, все пак ще си сглобявам уоки токи.Имам готови предавателчета на около ват остава само приемници да си сглобя,за съжаление имам само на 27.195мхц които не са на основна.Имам на основна но само един.Но няма да се откажа на отделна платка да експериментирам директно с кварц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2012, 00:33 

Привет, на всички ето и от мен малко практична информация по въпроса.

Прикачени файлове:
vxo.zip [491.04 KiB]
690 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2012, 00:35 

Ето още малко....

Прикачени файлове:
vxo..zip [169.24 KiB]
708 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]