www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Окт 2019, 14:29

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2012, 14:49 
Аватар

С последната схема съм напълно съгласен! Идва и следващия момент - НЧ ( пасивен?, LC?) филтър преди това стъпало.
Изпълнявал съм такова нещо с феритни пръстени с мю=2000 - с мотовилка, голям зор е да навиеш 300-400 навивки. Следващото ми изпълнение беше с готови топфкерн индуктивности от немски или БГ произход - от "Щази"-тата или от радиотелефоните РТ-21 - май съм ги виждал в пултовете за управление (по около 100 mH). Филтъра го направих с два топфа и смятах кондерите в RFsim - улатора. Мисля че се представи добре, освен това не съм имал проблеми от външни наводки. НЧУ-то е с LM386.
Впрочем на по-горната схема не може ли да се ползва NE5532?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2012, 16:16 
Аватар

На по-горната схема използвай какъв да е ОУ с нисък шум. NE5532: да, би свършил работа, имах 20-30 останали NE5534 от разни нискочестотни проекти недовършени, та те са ми под ръка, а са прекрасни ОУ за целта.

Може би няма да ползвам филтър между мчу и втори смесител, ще опитам първо с втори "подчистващ" кварцов с 2 кварца, ако ли не - ще мислим други варианти.

Иначе от филтри с ОУ почти съм се отказал, особено след тестовете ми при ППП с LC филтри. Приятно съм изненадан от филтърът на YU1LM/50 Ома оттук:

Renaissance of HF DC (Direct Conversion) receivers
Part1, срт. 10

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=r ... nZF7QRoX3A

Бобините 3,9uH навих на каквито имаше феритни пръстени, мисля с мю 1000, измерени с LC-мер. По спомен са само по 68 мав.и не съм ползвал мотовилчица :)

При този насипан и неточно изпълнен монтаж по схемата, резултатът е добър за мен. АЧХ е снета с компютъра по ниска честота при ефирен нощен шум на около 4 MHz като шумов генератор.

Прикачени файлове:
yu1lm.jpg
yu1lm.jpg [ 41.75 KiB | Прегледано 9023 пъти ]
yu1lm_3khz_fil.gif
yu1lm_3khz_fil.gif [ 21.29 KiB | Прегледано 7083 пъти ]
lf_fil.jpg
lf_fil.jpg [ 175.67 KiB | Прегледано 7086 пъти ]
rx.jpg
rx.jpg [ 121.43 KiB | Прегледано 7086 пъти ]
3_9mh.jpg
3_9mh.jpg [ 96.73 KiB | Прегледано 7086 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2012, 12:05 
Аватар

Задоволителни експерименти с DSB модулатор на 74HC4053. Няколко варианта опитах. Този е без намотъчни изделия :) Изключение правят готовите дроселчета.

След първоначален баланс с осцилоскоп направих доп. настройка. При преплетения "хвърчащ" монтаж на контролния приемник (със слаба връзка от изхода на схемата към входа на приемника) с Fbfo=7MHz сигналът на носещата при балансиран смесител е примерно RS=55-56, а при непретоварващо свиркане пред микрофона - 59+20 - напълно достатъчно за следващите експерименти :wink:

Имаше малка изненада с ОУ TL082 - дори на товар 330 ома трудно осигуряваше изходния сигнал. След смяната с друг ОУ всичко си дойде на мястото. (Вероятно NE5532 би бил по-добър, но в показаната купчина от "Буркан "ИС" такива ОУ липсваха :lol: )
-------------------
Първи разочарования: китайския многооборотен потенциометър започна да дефектира, преди няколко дни забелязах леко задиране, днес започна и прекъсване ... Имам няколко такива, но не мисля да ги подменям на половин месец работа :D

За Precision Pots Bourns не си и мисля, целият трансивър би струвал по-малко от такова изделие :)

Прикачени файлове:
pot_op.jpg
pot_op.jpg [ 128.17 KiB | Прегледано 6099 пъти ]
pot.jpg
pot.jpg [ 147.75 KiB | Прегледано 6099 пъти ]
is.jpg
is.jpg [ 294.65 KiB | Прегледано 6099 пъти ]
sch_mod.gif
sch_mod.gif [ 68.08 KiB | Прегледано 6099 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Апр 2012, 21:37 
Аватар

За следващите измервания с минимум подръчни прибори ми е необходим шумов генератор с изходен сигнал в късовълновия диапазон.

В старите дебели книжки за любителска техника по спомен най-простичко се използваше за източник на шум - ценеров диод със следващо усилване.

По посочената схема резултатите са повече от очакваните: 3,5 MHz : 59+10, ... 28 MHz : 59+5, като амплитудата реално зависи от всеки елемент. Дори шумът с един тип ценеров диод беше сссс, с друг шшшш, с трети прр-прррр :) Добре шуми при мен Д813 от 1968-а година, намерил приложение в 2012 година :)

Използвам по-високочестотни транзистори, при исканото усилване да не се ограничава от тях горната гранична честота, не че ще го ползвам за повече от 28 MHz ... Може би ще прехвърля схемичката на платчица, но може би това ще стане на по-късен етап :)

Прикачени файлове:
ng_t.gif
ng_t.gif [ 12.32 KiB | Прегледано 8862 пъти ]
n_gen.jpg
n_gen.jpg [ 205.18 KiB | Прегледано 7078 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2012, 18:42 

LZ2WSG, поздравления за начинанието!
Присъединявам се към него с поялник и мултицет Ц4324. Причината е един изровен от избата кашон, пълен с антики от преди 20 и повече години. Сърцето не ми даде да го занеса до контейнера с боклук :lol:
Не съм много наясно с мощностите, но ще Ви помоля да ми подскажете за регламентираните такива за QRP за CW и SSB - консумирана мощност или в антената? Това според мен е важна спецификация.
Ясно е, че целта не е с еднаква елементна база да се направи нещо, а по-скоро конструкторска активност и мобилност .
Днес направих следното (като го снимам - ще го покажа):
На експериментална платка залепих 7-8 цокъла - 2 бр. ТА7358, 1 бр. ТА7368, 2 бр. SL6270, 3 бр. 74НС4053, 1 бр. ХИС314, 1 бр. ХИС301, 2 филтъра - за SSB и CW. Успях , без да се изгоря, да запоя и масите към цоклите! Вероятно може да залепя и още 1-2 схемки.
За утре планът е да пусна захранването.
За сега - това е като начало (второ)!
Успехи!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2012, 21:29 
Аватар

Оptimist, драго ми е на намеря съмишленици :)
От хамски разсъждения дори ми хрумва поради огранчения вътрешен обем да събера по-прост трансивер с CA602/MC1350/LM386 в кутийката (дори DSB трансивер!), а започнатата експериментална конструкция да е друго ЩРП ...

Според източници изходната мощност за QRP трябва да е по-малка от 5W (CW, AM, FM или за SSB под 10W PEP (Peak Envelope Power). Би могло и да се приеме, че постояннотоковата мощност не трябва да превишава 10W.

Wikipedia:
"There is not complete agreement on what constitutes QRP power. While most QRP enthusiasts agree that for CW, AM, FM, and data modes, the transmitter output power should be 5 watts (or less), the maximum output power for SSB (single sideband) is not always agreed upon. Some believe that the power should be no more than 10 watts peak envelope power (PEP), while others strongly hold that the power limit should be 5 watts".

При мен конструирането върви бавно, вероятно заради това, че усилията ми са насочени към изработка на мрежово захранване за QRP-то в отделна кутия.

Единствено успях да сглобя шумовия генератор на платчица чрез прорязване. Да "дремя" ... прерязах едно квадратче повече, та вторият транзистор вече е със собствено преднапрежение :)

Прикачени файлове:
ng_2.gif
ng_2.gif [ 13.53 KiB | Прегледано 8796 пъти ]
ng_01.jpg
ng_01.jpg [ 216.86 KiB | Прегледано 7059 пъти ]
ng_02.jpg
ng_02.jpg [ 234.44 KiB | Прегледано 7070 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 16:34 
Аватар

Кутийката от STR-8 отиде в кофата за боклук - от "консервена кутия" толкова ... стените са толкова тънки, че първата дупка на потенциометъра грозновато изкриви корпуса. Вариант е изработка на кутия от фолиран текстолит ...

На стартова позиция отново :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2012, 22:08 

Ето още една идея по темата след доста ровене случайно попаднах на това: http://dspview.com/viewtopic.php?f=8&t=25 естествено LM386 е изхвърляме веднага и кой с какво иска MBA810, TA7368 , TDA2003.........
Имам предложение да сменим концепцията да не е само на "седмака" по ми допада като идеята един дневен и един нощен обхвата, а ако се включат повечето да е нещо портативно за разнасяне по поля и баири :) като големина да не е по-голямо от Лен и като оптимално кутия от пултовете на РТ23-10,Р-31-33

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Май 2012, 12:13 
Аватар

LZ1CLK, благодаря за схемата :) Харесва ми простотата, може да се събере за няколко вечери при желание.

Вариант е портативното QRP да е на други обхвати, на няколко дори. Избрах 7МHz поради успешните ми експерименти там на малка мощност (tnx LZ3GH), заради възможността за връзка с БГ кореспонденти, а и поради причина, че 80м диапазон от няколко години ми е изключително зашумен вечер след включване на уличното осветление и приемането на сигнали тук под 59+10 (примерно) е мъка и наказание :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Авг 2012, 16:02 

Ровейки се тази сутрин за някоя свежа идея по темата, се по заплеснах отново по трансиверите от серията "Бартек" в един полски форум попаднах на трансивер "Globus", стори ми се интересна и че заслужава поне малко внимание и реших да е споделя тук.

Прикачени файлове:
Transceiver GLOBUS.zip [197.92 KiB]
495 пъти
Transceiver_GLOBUS.jpg
Transceiver_GLOBUS.jpg [ 220.27 KiB | Прегледано 6808 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: SSB QRP на 7 MHz
МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 22:05 
Аватар

Развитието на проекта продължава, независимо от голямата пауза :)

След нискочестен усилвател с LM386 съм на път да се откажа от изпoзлване (дори за QRP) на ИС TDA2822.

Няколко месеца използвах външни фабрични колонки с усилвател на ИС TDA2822 с малка изходна мощност към портативен компютър. Мощността беше достатъчна, качеството нямаше значение и напълно ме удовлетворяваше за да чуя звук от някой клипче или за гледане на филми.

Много ме дразнеше постоянното "пътпъдъкане" на колонките от сигнала на близко рзположен GSM апарат (само в EDGE/2G мрежа, на 3G смущенията бяха почти незабележими). Разстоянието е повече от метър-два. Не помогна подмяната на сигналния китайски кабел с качествен с плътна ширмовка. Не помогна вмешателство в схемата на усилвателчето: керамични кондензатори по вход, доп. в захранването, намаляване на усилването с доп. резистор в ООВ. Не момогна подмяната на ИС с още 2 типа с различен надпис (предположение за ментак?). Проблемът беше отстранен и забравен с ремонт на мощен друг усилвател и подмяна на колонките.

Та до предната седмица, когато реших да се върна към проекта на QRP на MHz (Tnx LZ2DVM :) )
На масата пробния усилвател с ИС TDA2822 "пътпъдъкаше" по същия досаден начин, както и в колонките дори от сигнали от GSM апарати, намиращи се дори през стая :) НЧУ не е RF устройство и не ми се ще да усложнявам механично конструкцията с допълнителни екрани.

Колото и да не ми се иска (единствено заради големия ток на покой) се връщам на ИС TDA2003 и подобните й TDA2030 ... Звукът дори в лента 3 кHz е ушечуйно по-добър, работата не се влияе от високи полета (GSM трябваше да го завирам в платката, да чуя въздействие :П).

Беше събран експериментално мик. усилвател с компресорче на динамиката, по класическите методи на работа с достъпни материали. Няколко записа в звуковата честотна лента 200-3000 Hz ми бяха достатъчни да се реша да го изпозлвам и в портативно QRP.

Има специализирани ИС като SSM2166, но тях ще ги изпозлваме в други проекти :)

Прикачени файлове:
qrp_7_mhz_ssb_mic_comp_pl.jpg
qrp_7_mhz_ssb_mic_comp_pl.jpg [ 141.84 KiB | Прегледано 6789 пъти ]
mic_bez_compr.jpg
mic_bez_compr.jpg [ 213.81 KiB | Прегледано 6789 пъти ]
mic_s_compr.jpg
mic_s_compr.jpg [ 221.02 KiB | Прегледано 6789 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2013, 16:18 
Аватар

Сглобен микрофонно усилвателче за електретен микрофон с компресор на динамиката и ограничител на нивото.

Монтаж - с прорязване на платка с макетно ножче. Размери - 25 х 20 мм.
Елементите за бъдеща настройка (компресия и изходно ниво) са леснодостъпни.

Без smd елементи не се мина Миниатюризацията иска жертви , но до размерите на блокчета от радиостанция "Микрон" съм още далеко :)

Прикачени файлове:
qrp_7_mhz_ssb_mic_comp.jpg
qrp_7_mhz_ssb_mic_comp.jpg [ 186.85 KiB | Прегледано 6788 пъти ]
01_mic_01.jpg
01_mic_01.jpg [ 269.5 KiB | Прегледано 6788 пъти ]
01_mic_02.jpg
01_mic_02.jpg [ 307.65 KiB | Прегледано 6788 пъти ]
01_mic_03.jpg
01_mic_03.jpg [ 139.94 KiB | Прегледано 6788 пъти ]
01_mic_04.jpg
01_mic_04.jpg [ 136.56 KiB | Прегледано 6788 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 00:46 
Аватар

От изработката на всички блокове на бъдещото QPR основният блок - кварцовият филтър, ми е "забулен в най-гъстата мъгла" :) - не разполагам с подходяща измервателна техника. Да не е толкова на сляпо реших да изпозлвам предварителен разчет по програмата на UA1OJ & Co. "Расчёт кварцевых фильтров".

За пресмятане на "растройващите" кондензатори като входен параметър е необходимо да се измери по посочената в програмата схема Ld и Fо.

Елементарната платчица беше готова за кратко време, калайдисана и налепена този път с smd компоненти, доколкото беше възможно да ги намеря. Транзисторите 2N3906 (с маркировка 2A) са налепени с надписа надолу.

Час и половина ми отне след това търсене из чаркалака на кондензатор със стойност 820pF, но с мерак си го намерих и запоих на мястото му :P

Ако някой е изпозлвал по-подходяща програма или метод за пресмятане/настройка ще ми бъде интересно да ги сподели :)

Не че не налепих на пробна платка приемик с блокове: входен двузвенен 50 омов вх. изх. обхватен филтър на 7 MHz, готов диоден двойнобалансен смесител, буферен усилвател ОЕ с 2N3904, абсолютно несъгласуван някакъв филтър от 4 кварцови резонатора и кондензатори за разстройка към земя, без каквото и да е МЧУ, директно към диоден смесител с изход ниска честота и звуков усилвател с транзистор OE+TDA2003. При средно усилване с анена Inverted Vee за 80 и 20 м се чуваха много станции с прилично ниво.

Всичко запланувано ще стане ... някой ден :D

Прикачени файлове:
sch_lcfd.jpg
sch_lcfd.jpg [ 94.74 KiB | Прегледано 6748 пъти ]
01.jpg
01.jpg [ 191.66 KiB | Прегледано 6748 пъти ]
02.jpg
02.jpg [ 184.16 KiB | Прегледано 6748 пъти ]
03.jpg
03.jpg [ 208.68 KiB | Прегледано 6748 пъти ]
04.jpg
04.jpg [ 200.01 KiB | Прегледано 6748 пъти ]
kf.zip [320.92 KiB]
256 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2013, 19:45 
Аватар

Случки със смд елементи ...

Пълен провал при запускане на генератора. Причина: отпоена база на първи транзистор и от много вътрене съм запоил с надписа нагоре втория. След коригиране отново неуспех.

След почистване на смд елементите и засилването им към коша, с новите нормални мини-елементи генераторът тръгна от раз. Ентусиазмът е възстановен :lol:

А си бях обещал да НЕ използвам смд елементи ...

Прикачени файлове:
05.jpg
05.jpg [ 216.79 KiB | Прегледано 6742 пъти ]
06.jpg
06.jpg [ 258.51 KiB | Прегледано 6742 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2013, 00:27 
Аватар

Занимания с BFO. Според наличните кварцове, междинната честота е или 5,400 MHz (9 бр.) или 5,412 MHz. Успешен тест с 4 или 6 кварцов филтър. Получават се много и различни стойносто разстройващи кондензатори, които нито са налични, нито е възможна някакв аминиатюризация без смд елементи. 6 кварцов разбира се е по-добре, но засега ще използвам 4 кварцов :) Нали ще е QRP ...

Успешен тест с модулатор на 4 шотки диода. Поради това, че не успях да подкарам прилична форма на изходния сигнал на BFO (генератор с буфер) поставих трептящ кръг в колектора на единствения транзистор. Така с цената на намотъчен елемент (опитах се да опростя конструкцията с изход с капацитивен делител, а не с трансформаторен) изходният сигнал е чист, на нискоомен товар, по-малка консумация и малко заето място.

Успешен тест на демодулатор с 4 шотки диода. ВАриант за МЧУ: 1 каскод или усилвател с 1 или 2 двугейтовитранзистора.

АРУ използвам по-скоро като защита на ушите :П Целта е да намали усилването на силни сигнали, като основно предпази слушателя (в частност мен :ПП) от шоковия звуков удар на киловатни кореспонденти. Затова и пробите бяха по ниска честота.

Понеже дълбочината на регулиране така и не получих висока. случайно вместо да шунтирам входа на нискочестотния усилвател, реших да шунтирам МЧ, там, където импедансът е висок - последния кръг в МЧУ. Получи се нелоша схема, значително по-комфортна (за мен) действаща от всички тествани варианти на АРУ изцяло по ниска честота.

Последната картинка е на звуковия спектър на ефирния шум на приемника по схема: антена (IV за 80м и 20м на 12 метра от земята), двузвенен входен филтър с външнокапацитивна връзка и капацитивни делители за вход-изход, самоделен двойнобалансен диоден смесител с 1N4148 :D , буферен усилвател с BC547B, 4 кварцов филтър на 5,412 MHz, каскоден МЧ усилвател/МЧ усилвател с БФ964, диоден смесител, аудио предусилвател и усилвател с TDA2003.

На максимално усилване, в маза, с антена "пипало от измервателен уред" не повече от метър приемникът "чува" колегите на 7164 :) Мисля, че усилването по RX е достатъчно :wink:

Нерешен е въпроса с комутацията приемане-предаване и избор на концепция (а-ла "Радио-76", отделни вериги за приемане-предаване, изх. филтри и др.). Изключвам засега възможността за обратими модули, освен входен смесител-буфер/с релета.
-----------
"Престарал" съм се с усилването :lol: Днес има много добро местно прохождение, АРУ се задъхва, едвам усилвам по ниска :)

Прикачени файлове:
02_qrp_7_mhz_ssb_bfo.jpg
02_qrp_7_mhz_ssb_bfo.jpg [ 60.88 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
02_bfo.jpg
02_bfo.jpg [ 157.51 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
03_qrp_7_mhz_ssb_agc.jpg
03_qrp_7_mhz_ssb_agc.jpg [ 43.41 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
03_agc.jpg
03_agc.jpg [ 144.47 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
Untitled-6a.jpg
Untitled-6a.jpg [ 94.54 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
Untitled-10.jpg
Untitled-10.jpg [ 295.33 KiB | Прегледано 6717 пъти ]
40m_2013_06_03_21_22.zip [1010.3 KiB]
262 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]