www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 23 Окт 2019, 14:30

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: SSB QRP на 7 MHz
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 01:11 
Аватар

От миналите две седмици в разгорещени разговори (разбирай скайп-полемики) с колеги-радиолюбители (засега двама) се роди идеята за самоделен портативен SSB (защо не и CW) QRP/QRPP приемо-предавател на 7 MHz.

Вече всеки има мобилен телефон с безплатен/платен интернет, с доп. инсталирани безплатните комуникатори skype//ICQ/fring и др. Така, че не безплатната комуникация е предпоставката за конструирането (за мен), а самото сглобяване за удоволствие.

Варианти за изпозлване на QRP-то е по излети, почивки, командировки и др.

Спряхме се на 7MHz поради желание за връзка помежду си, а също така да изпозлваме възможността на техниката да се изпозлва както в светлата част на денонощието, така и в тъмната.

(Лошо ще бъде да ти се работи на палатковия къмпинг на морето вечер, а то да няма прохождение :) )

Фиксирахме някои х-ки / показатели / параметри:

Захранване: акумулаторно (12V), изходна мощност (1 до 10W), VFO: "аналогово" с променлив кондензатор или варикап с многооборотен потенциометър, някаква елементарна цифрова скала, самоделен кварцов филтър с 4-6 кварца, само долна лента, нискобюджетни чаркалаци или най-добре втора употреба ... :lol:

За себе си допълвам - никакви печатни платки: ножче, пиличка, минидрелка, парченца фолиран стъклотекстолит, дремел ... :)

При това, че повтарянето 1:1 на известни готови конструкции не предизвикват в мен желание да хвана веднага поялника, та решихме конструкцията да е експериментирана със собствени сили, като това включва повтаряне на блокови схемни решения оттук-оттам, вкл. приятелски съвети и опит. Никакви супер-параметри не са нужни.

Всичко това предполага макетиране на самоделката.

Та очакваме ентусиасти и мераклии да се включат в проекта, завършването не е задължително :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 01:14 
Аватар

За днес изготвих макетна платка за любимия ми метод "умряла буболечка" от част от печатна платка на несглобена конструкция от бившия завод "ОРГТЕХНИКА-Силистра", която се валя в мазата от поне 20г.

Като ще е боклучаво всичко .... :lol:

Прикачени файлове:
DSC09489.JPG
DSC09489.JPG [ 186.87 KiB | Прегледано 9237 пъти ]
DSC09491.JPG
DSC09491.JPG [ 162.22 KiB | Прегледано 9212 пъти ]
DSC09493.JPG
DSC09493.JPG [ 1.36 MiB | Прегледано 9227 пъти ]
DSC09495.JPG
DSC09495.JPG [ 225.6 KiB | Прегледано 9209 пъти ]
DSC09496.JPG
DSC09496.JPG [ 190.79 KiB | Прегледано 9227 пъти ]
DSC09497.JPG
DSC09497.JPG [ 217.33 KiB | Прегледано 9230 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 16:43 
Аватар

И още нещо -
1.да се побира в някаква стандартна кутийка, до която имат достъп повече хора - например пулта за управление на старите УКВ-та РТ-21-хх.
2. Макетирането може и да е на какво да е, но в края на краищата е добре да се появи и печатна платка със съответните размери - вече има достатъчно "домашни" технологии за такива опростени схеми.
3.Важно условие е индикацията на честотата - дали ще е линейна или кръгова скала - трябва да е достатъчно коректна по отношение на килохерците и достатъчно фина. Може би става скалата на многооборотните потенциометри, обаче трябва таблица за съответствие, че иначе е много секретно, като едновремешните руски станции...
4.Минимум копчета за настройка и управление. Задължително изход за съвременни слушалки (30-50 ома).
Опция - изход за малък високоговорител (1-2 вата).
5.Опционално - възможност за настройка на изхода към антени за полева работа - LW GP...

Това ми дойде на ум до тук!

А, да - такава платка решава въпроса тотално - струва от 4 до 7 лева по магазините с достатъчни размари за цялата схема!

Прикачени файлове:
920915.jpg
920915.jpg [ 94.59 KiB | Прегледано 9206 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 17:15 
Аватар

Полезни допълнения :)

По въпроса с показаните експериментални платки: от едно време имам особено нежелание за експерименти на такива платки. Имам няколко, вероятно ще ги подаря :)

Изключително трудно ми е след време подмяната на елементи при дефектиране или настройка, а липсата на голяма площ на земята при общо усилване антена-високоговорител от 100-120 дб прави конструкцията неустойчива.

В противоположната страна - монтаж с използване на фолирана платка за основа - всичко "тръгва" без неустойчиви режими, дори на UHF и без допълнителни екрани. Е, доста е грозничко ... ама в кутията кой го гледа :lol:

Това се случва при мен - при други вероятно е по друг начин :)

Дори нискочестотните усилватели вече сглобявам на двустранни платки, като горната страна оставям маса. Ако устройството не работи в радио-съоръжение, то след време може би ще работи при високи полета, GSM мрежи, WI-Fi-та и други такива радости в ефира :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: 3.5 - 7.0 Мхз
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 08:15 

1-во Предожение, с Изключение на Обхватните филтри - малко тел за напитлаване. А ако се поореже това и онова постигаме компакност.
п.с. Незнам дали работи ! но ще пробвам и то скоро

Прикачени файлове:
arh_trx_curez.zip [7.81 MiB]
687 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 12:03 

http://www.cqham.ru/projects/7mhz_trx/e_mc3362.htm
http://www.cqham.ru/projects/7mhz_trx/mc3362trx_schem.gif

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 14:30 
Аватар

Схеми има много, Гугъл знае всичко. Въпросът е какво сте пробвали, тествали, сътворили или имате коментар по въпроса, колеги.

Ще започна експпериментите от приемника, по-точно от нискочестотния усилвател. Поради желанието за миниатюрно изпълнение се спирам на концепция, в която основното усилване е съсредоточено в нискочестотните усилватели с елементарно АРУ по ниска честота. Смесители: по възможност пасивни.

Нужен е нискочестотен усилвател (изпълнен с интегрална схема), изходна мощност: 0,1-1W/8ом, по възможност ниски шумове и устойчиво усилване при наличие на високи електромагнитни полета.

Често срещаната по всички схеми LM386 за мен автоматично отпада поради факта, че е изключително "шумяща", почти невъзможно ми е да я укротя да не детектира сама за себе си АМ станции с 20 см проводник на входа и др. Изягвам да я изпозлвам засега :)

На тестова платка ТDA2822M се представи добре: ~1W, захр. напрежение от 1,8 до 15 волта, ниско потребление на ток в режим на покой, 40 дб усилване по каталог, позволяващо да се коригира при нужда (намали), нисък шум, стабилност и никакви АМ детекции без честотни корекции. Изходът позволява да се работи на слушалки или на високоговорител.

Трябва да реша за какво да позлвам втория усилвателен канал (предусилвател след смесителя? усилвател на АРУ по ниска честота? вариант е дори за микрофонен усилвател? ).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 22:06 
Аватар

За НЧУ-то и аз съм на твоето мнение - 2822. За пасивни смесители не съм съгласен - според мен едни от най разпространените и евтини схеми - 7358 например, имат повече реализация в схемни проекти и се държат добре. Освен това усилването се разпределя равномерно по стъпалата и не е необходимо прекомерно такова на НЧ, което често играе лоша шега.

Има една чудесна схема на трансивер, Jedrek

Прикачени файлове:
Jedrek.jpg
Jedrek.jpg [ 328.79 KiB | Прегледано 2319 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 22:20 
Аватар

Рамзес обаче пак е на ниво! Отлично решение и още по-добро изпълнение. Радва окото - личи си професионала!

Има един готов НЧУ на ТДА2003, продаваше се до скоро по магазините за сръчковци за лев и петдесет, платката е с размери 2 на 3 см (!) Готова е за вграждане и работи стабилно. Мисля да я ползвам - останала ми е една бройка.

Другото, щом ще е само за 40м, добре е да се ползва ЕМФ - въпроса с качеството на сигнала се решава веднага, в това отношение схемата на Рамзес заслужава внимание!

Има подобни решения в серията разработки "US5MSQ", така че ще се пробвам да съставя моето виждане в схемен вид - от сега казвам че ще крада интелектуална собственост без никакви угризения, нямам никакви творчески способности, т.е. творчески некадърник, така че съм оневинен от рождение... :D Ей това ми е единственото собствено творение, ама пак с крадени елементи.

Прикачени файлове:
KZ-QRP-2.jpg
KZ-QRP-2.jpg [ 51.59 KiB | Прегледано 9219 пъти ]
KZ-QRP.jpg
KZ-QRP.jpg [ 37.95 KiB | Прегледано 9207 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 23:13 
Аватар

Добре изглежда, хубави врътки и народни елементи виждам :wink:
Искаме принципна схема! :wink: (или описание на блоковете поне).
И да го чуем в ефир :wink:

По въпроса за смесителите: дори за QRP предпочитам динамика пред чувствителност, а на 7 MHz чувствителност дори не е нужна. Атенюацията на приемане в повечето случаи е полезна.

Отдавна не харесвам активни смесители за къси вълни. Небалансните схеми ги отписваме - автоматично отпадат. Всички ИС, на които попадам с общо приложение са с почти еднакви вътрешни схеми: Gilbert Cell и в общия случай не се славят с динамика.

(Виж приложнените файлове:
1. Мои извадки от вътрешните схеми на смесителната част на някои ИС
2. К174ПС).

Отдавна изпозлвам диодни смесители - готови и самоделни, като напоследък тествах балансен смесител с 74HC4053. Изключително ме радват тестовите резултати: Приемник с пряко преобразуване на 3,5-3,8 MHz БЕЗ входни филтри с двойнобалансен диоден смесител SAM-2 / балансен смесител с 74HC4053 на слух нямат дори наченка на АМ детектиране от мощн станции и ефирът е изключително чист, докато опитът ми с NE602 (с доп. балансиране) завърши с пълно разочарование. При свързване само на оплетката на коаксиалния кабел на антената ми за КВ (IV за 80 и 20 м с един коаксиален кабел) арабски станции се лееха навред без честотата на хетеродина да влияе на това. След включване на 3-звенен вх. филтър (от друга конструкция) АМ станции позаглъхнаха, но ефирът остана натоварен и съскащ вероятно от смесвания на станции, които реално липсваха на обхвата.

Та ... почти съм избрал смесители за QRP-то: за начало 74HC4053, след време и други: FST ...

Прикачени файлове:
174ПС1-SA602-SO42-MC1496-TCA440-TBA120-TA7358.zip [65.21 KiB]
616 пъти
sm.zip [289.15 KiB]
472 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2012, 10:49 

Здравейте колеги. Приветствам идеята,наистина схеми в нета много....от известно време си играя с LA1185, TA7358 и аналози :) започнал съм това:
http://diankurniawan.wordpress.com/2010 ... 58-la1185/
Като изключим многото проблеми с LM386 :))) ще я сменям с TA7368... в место DDS мисля да му сложа една стандартна триточка с полевак....BFO-то при пробата бях подвързал вътрешния генератор на 1185 с кварц 10MHz с последователен тример за сега е до никъде поради липса на време......

Загледах се и по конструкциите на PY2OHH :)
http://py2ohh.w2c.com.br/trx/ararinha5/ararinha5.htm

Предлагам и това:
http://qrp.ru/forum/9-%D0%A1%D0%B0%D0%B ... &start=320 на колегата UT5LP

А защо не и това
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=10857

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2012, 18:49 
Аватар

LZ1CLK: Интересни схеми, добри за запалване интереса към конструиране :wink:

LZ1KZ: Имам същото устройство, от което е твоята кутия, да взема да го разваля заради кутийката ли? :wink:
(Генераторен комплект ГК-21: http://www.kn34pc.com/sch/sch_device/ge ... gk_21.html)

При това, че намерих интересна метална кутийка (от афтършейв (как звучи на български тази чуждица ама ...) STR8), подходяща за моето QRP (разбирай може би мини QRPP), името на стартовата конструкция ще е STR8-2012 :lol:

Много вероятно е изходната мощност да е 1 до 5 вата, в зависимост от нагряването на кутийката. За старт е добре :) За после: има и други кутии, отдавна чакащи своята конструкция :wink:

Нахвърлях врътките и буксите на лицевите панели набързо.
1. Усилване/намаляне НЧ
2. Двуцветен светодиод за Приемане/Предаване
3. Настройка
4. Захранване
5. Състояние Rx/Tx (евентуално за управление на външен усилвател на мощност)
6. Изход външен високоговорител/слушалки
7. Стерео 3,5 мм жак: микрофон и PTT

Не съм любител на телеграфа, но ключът може да се комбинира с #5 на 3,5 мм стерео жак.

Прикачени файлове:
str8_2012.jpg
str8_2012.jpg [ 142.74 KiB | Прегледано 9215 пъти ]
str8_2012.gif
str8_2012.gif [ 15.11 KiB | Прегледано 12208 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 22:56 
Аватар

Успешен експеримент с останалия неизпозлван усилвателен канал от ИС TDA2822M като микрофонен предусилвател +40db за електретен микрофон.

Изходно ниво: при подсвиркване с уста съвсем до електретния микрофон изходният неизкривен сигнал е малко повече от 4V връх до връх, което е повече от достатъчно дори при изпозлване на диоден ограничител в изхода, за вход на какъв да е балансен смесител :wink:

Шумове: ниски, като изключително съм изненадан от резултата.
За инфо прилагам резултата от записа със свиркане с уста. При експеримента стаята не беше от най-безшумните...

С Adobe Audition нивата с некалибриран вход на звуковата карта са -2 дб при макс. неизквивен сигнал на входа и -57 дб при липса на сигнал.

Започвам да харесвам този интегрален НЧ усилвател :)

Прикачени файлове:
sch_mic_tda2822m.gif
sch_mic_tda2822m.gif [ 12.83 KiB | Прегледано 12100 пъти ]
tda2822_mic_40db.gif
tda2822_mic_40db.gif [ 31.27 KiB | Прегледано 9201 пъти ]

Последна промяна LZ2WSG на 09 Апр 2012, 14:33, променена общо 1 път
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2012, 00:09 
Аватар

На експериментална платка слушам приемник с пряко преобразуване на 7MHz :wink:

Имайки предвид простотата на конструкцията, качеството на изходния сигнал е повече от очакваното.

При прецизен баланс на смесителя дори без входни филтри липсват каквито и да е паразитни смесвания, амплитудни станции и др. в натоварения вечерен ефир с антена IV на 12м над земята (80м и 20м, захранена с един коаксиален кабел).

Приемничето може да се изпълни като отделна конструкция. Стойностите на повечето елементи са примерни и търпят отличия.

Звукът е определено друг, много по-чист, напр. от други мои опитни ППП (напр. с ИС NE602 като смесител, при не в полза за последната) :)

Прикачени файлове:
ea3je_40m.zip [488.05 KiB]
605 пъти
sch_ppp_str8_qrp_2012.gif
sch_ppp_str8_qrp_2012.gif [ 91.14 KiB | Прегледано 7900 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 20:02 
Аватар

Още един запис във вечерно време на 40м, някои елементи са леко променени според това, което е останало по масата :)

Понеже плетеницата от кабели стана голяма, започнах да прехвърлям тестваните блокове на другата макетна платка, но ми се струва, че трансиверът ще бъде изграден до този си вид и платката ще е за вграждане в кутийка :)

Схемата засега е изградена до Блок НЧУ, АРУ по ниска честотота, микрофонен усилвател с ограничител (sch_nch.gif)

Прикачени файлове:
40m_2012_04_04_ppp.zip [1.85 MiB]
599 пъти
trx_str8_01.jpg
trx_str8_01.jpg [ 342.53 KiB | Прегледано 9244 пъти ]
sch_nch.gif
sch_nch.gif [ 63.48 KiB | Прегледано 7899 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]