www.kn34pc.com

Форум на силистренските радиолюбители
Дата и час: 17 Юни 2019, 08:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 14:53 

Здравейте, искам да изчисля мощността на трансформатор със сечение на магнитопровода 9 квадратни сантиметра, брой на навивките в първичната намотка 24 и брой на намотките във вторичната намотка 100 000. Предварително ви благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 15:52 
Аватар

Да няма грешка във входните данни?
100 000 навивки във вторичната намотка ми се струват ... "леко" нереални.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 16:55 

Трафа е високоволтов, не съм сигурен за броя на вторичните намотки но е за високо напрежение. Може ли да се пресметне на база квадратни сантиметри на магнитопровода, и брой на намотките в първичната намотка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 18:48 

При какви условия ще работи трансформаторът: честота и форма на напрежението на входа?
Материалът на сърцевината какъв е?

P.S.
Не съм оптимист за подобна конструкция. По-добре опишете, какво искате да направите като цяло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 19:00 

Аз съм любител експериментатор, различни честоти ще задавам, но не мрежово напрежение. Мисля да трансформирам 24 волтово напрежение във високоволтово например 30 000 волта, импулсно напрежение, тоест не си мени поляритета но си мени големината, подобно на бобина на двигател с вътрешно горене. Трафа мисля да го навия, напримерно върху феромагнито-керамична сърцевина 9 квадратни сантиметра, със първична намотка 24 волта а вторична повишаваща примерно 30 000 волта, искам да разбера мощността която ще се трансформира при тези параметри. Предварително благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 20:10 

Не е възможно да се определи прехвърляната мощност, без да са известни:
+ продължителността на импулсите;
+ честотата на следването им / периода;
+ допустимата магнитна индукция на материала за сърцевината (обикновено от 0,25 T до 0,35 Т);
+ схемата на свързване.

При такава разработка има два вида "подводни камъни": обичайни и особени. Обичайните са свързани с работата на всяко импулсно захранване и могат да се прочетат на много места. Особените произтичат от:
+ голямото отношение на броя на навивките на вторичната към първичната намотка:
- паразитният капацитет на вторичната намотка ще бъде много голям;
- ще се трансформира чрез квадрата на коефициента на трансформация към първичната и ще стане огромен;
- трансформираният към първичната страна на трансформатора капацитет на практика ще даде накъсо драйвера;
- изход от подобни обстоятелства е квазирезонансна схема;
+ високото напрежение на изхода:
- трудно ще се изолира поради вероятна липса на пространство;
- бързото преполяризиране на изолиращите диелектрици при по-високи честоти води до рязко и постепенно намаляване на пробивното им напрежение;
- възможен изход е навиване на трансформатора в отделни секции и/или в маслена баня.

На първоначално поставения въпрос, съвсем условно:
- при импулсно захранване от обичаен вид прехвърляната мощност би могла да достигне няколко kW;
- при "каква да е" схема за високо напрежение, ако проработи - от няколко W до няколко десетки W;
- при квазирезонансна, ако се реши проблемът с изолацията - от няколко стотин W до един kW.
Всичко казано непосредствено по-горе зависи и от материала и формата на сърцевината.

Допълнете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019, 21:22 

Някаква формула ми трябва, примерно при еди колко си навивки на първичната намотка и еди колко си навивки на вторичната, и еди колко си квадратни сантима на магнитопровода, при примерно захранване от 24 волта на първичната намотка, каква ще е грубо сметната мощност на трафа? като честотата на импулсите е приблизително равна на мрежовата ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 09:56 

Някой знае ли формулата за изчисление мощността на високоволтов траф?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 11:20 
Аватар

Без особени теоретични постановки:

Calculating mains frequency power transformers:
http://www.giangrandi.ch/electronics/trafo/trafo.shtml

Предварителен разчет. Бих проверил данните поне по още 2 начина.

За 24V / 30 000V се получава:
Primary turns: Np = 109 turns
Secondary turns: Ns = 143232 turns

Колко му е, само 150 хиляди навивки.
Както писах по-горе: нереална (и много вероятно: невъзможна) конструкция. При това опасна за човешкия живот!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 15:04 

Може ли да стане като се навият 100 000 намотки с дебелина 0,15мм проводник, върху феромагнитна сърцевина, със сечение 90 ^2mm, и върху нея да се навият 24 намотки проводник с дебелина 1,5 мм, като входното напрежение е 24 волта. Какво напрежение ще дава на изхода?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 15:37 
Аватар

Калкулаторът е за трансформаторна стоманена сърцевина, данните й са написани на страничката.

Цитат:
...върху феромагнитна сърцевина, със сечение 90 ^2mm...

Нали сечението беше 9 квадратни сантиметра?

Цитат:
... като се навият 100 000 намотки ... Какво напрежение ще дава на изхода

Иначе по простото "умножаване на кръст" :rolleyes

143 232 нав. = 30 000V
100 000 нав. = ?V

сл.
(30 000V * 100 000 нав.) / 143 232 нав. = 20 945V

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 16:48 

Извинявам се за объркването което се получи в диалога. И така, с две думи, искам да си навия високоволтов траф, който ще се захранва със импулсно правотоково генераторче, което не му знам честотата защото си го направих сам от кондензатор и реле. Може да измеря честотата му и да ви я съобщя, но не разполагам в момента с такъв измервателен прибор, мисля да си закупя един мултицет със опция за измерване на честота и да измеря. Та , входното напрежение може да варира от 12 волта до 24 волта, сърцевината с която разполагам е феритна квадрат 30х30мм, значи сечението и в квадратни милиметри е 900 квадрата. Интересува ме как да пресметна броят на първичните и вторичните намотки, така че да дава необходимото напрежение на изхода от 30 000 волта, електрошокерите дето ги продават са някъде толкова, но аз искам да се трансформира по голяма мощност отколкото на електрошоковите трафове. Ще ползвам трафа за едни експерименти със така нареченото "безпроводно пренасяне на енергия" знам че е опасно и знам какви мерки трябва да се вземат, а и студеното електричество по един патент на Тесла не може да създаде електрошок в човешкото тяло поради скин ефекта, но това е една друга тема. Та да очаквам ли съдействие по малко нестандартна експериментална електротехнока? Ако пък може да се закупи в готов вид високоволтов траф със мощност около 50 волтампера, може да ме осведомите, но предпочитам сам да си го направя защото имам електричарско хоби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 17:30 
Аватар

Аз бях до тук с темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 17:35 
Site Admin

Admin: Работата с високи напрежения е изключително опасна и отговорна и крие риск за живота!

Поради тази причина, в зависимост от развитието на темата, си оставям правото да я преименувам на "Непроверени идеи" или "Не правете това в къщи" (без никаква доза шега!).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019, 20:20 

След последното съобщение на Чудещият се аз също се оттеглям.

Подкрепям admin.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]