spoika.info

Форум за електроника
Дата и час: 10 Дек 2018, 02:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2011, 00:20 
потребител

отдавна не бях рязал нищо смислено от алуминий
преди време си намерих резервен мотор за шпиндел беше му счупено едно копче и направих ново от алуминий

ИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2011, 23:55 
потребител

тази неделя попаднах на един кашон със материали за малко цнц, някой си е събирал стъпкови мотори, крайни изключватели, зъбни ремъци и ремъчни колелца и още една камара дреболийки, купих всичко на куп и сега ме сърбят ръцете пак :)
но нямам разработено нищо за стъпкови мотори

какво мислите за LS7290 ? мисля да спретна нещо с транзистори за да е по гъвкаво към тоци и напрежения, но за контролер ако някой иска да сподели за нещо по добро ако знае

emilvtc твоята разработка на схемата изцяло сам ли си я правил или си стъпал на нещо готово?
знам че като си пишеш сам софта възможностите са много по големи но какви бяха основните идеи за да си заслужава занимавката пред готовите контролери?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2011, 13:25 
потребител

От http://pminmo.com/ съм правил "Discrete Unipolar Tachus42" (този без CD4081N), за биполярни мотори "L297-8", както и контролер "4 Axis Interface". Никога преди това не бях пипал поялник и доста се изнанадах, че всичко проработи без проблем. Вече няколко години ползвам биполярните и съм много доволен от съотношение цена - качество.
От известно време умувам дали да не пробвам едни китайски драйвери, които са до 5.2А, 75V, оптоизолирани, имат микростъпки и пад на тока при престой. Целта ми е да свържа всеки мотор паралелно (4.2А) и да вдигна скоростта, а микростъпките да намалят резонанса. Единствено това, че са по 130 лева засега ме спира.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2011, 13:48 
потребител

стъпковите контролери и мотори са лесни за подкарване, ако просто трябва да заработи, но за да се "изстиска" максималното от мотора трябва да се наблегне на някои детайли
микростъпки, високо захранващо напрежение с ограничение по ток и биполярно свързване.
също така при микростъпки се увеличава резолюцията но между целите стъпки мотора няма същия въртящ момент
има един вариант за увеличаване на въртящия момент при микростъпките, тук е описан

http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... 00906a.pdf

като теория доста съм изчел но до сега не съм правил контролер за стъпкови мотори и още се лутам за схема през свободното време
но нямам никакво време напоследък за това разглеждам само готови решения ако попадна на нещо друго хитро ще го пусна тук

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2011, 15:05 
потребител

Мислех да опитам едни драйвери, които се предлагат в Sirius-pcb - SMBP5AM, SMBP5.5A/60V и униполярен SMUP5AMS, но като се поразрових в нета останах с впечатлението, че са руска разработка, а изпитвам ужас от всичко "сделано" и се отказах. Ако не си предубеден като мен можеш да ги пробваш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Апр 2011, 15:39 
потребител

ако ще е готово то за малки моторчета това ми се струва най изгодно
има си всичко - 3 оси и много екстри на една платка само се включва към компа и готово

http://cgi.ebay.co.uk/CNC-TB6560-3-Axis ... 3a643c6597

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2011, 11:59 
потребител

Да, знам ги тези, но според мен на 36V ще са бавни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2011, 20:19 
потребител

аз май ще си остана с мераците само... никакво време не ми остава напоследък
иначе тия драйвери за малки моторчета ми се виждат идеални, все пак и тока е малък не може да се очавка много, тия дето ми попаднаха на скоро са 1А всичките

мен ме хванаха сега мераци за високочестотен шпиндел за готовата машинка ама не намирам инвертор на достатъчно висока честота, изпуснах един по ибей и ме е яд от тогава нищо не е излизало изгодно почнах да чета как се правят може да подновя един стар проект за универсален драйвер ама да видим...

а ти до къде си я докарал?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2011, 13:14 
потребител

Преди години си направих машина от алуминиевите профили на Бош Рексрот с работни размери 330/220/100 и оттогава само я усъвършенствам. Първо смених униполярните драйвери с биполярни l297/8. После подмених двигателите от стари принтери с нови, 3Nm. На мястото на трапецовидните шпилки сложих СВД. Махнах Дремела и мислех за Кресс, но се отказах и купих 1.5KW шпиндел с въздушно охлаждане и честотен инвертор. Сега съм хвърлил око на китайските драйвери, за които писах по-горе. В бъдеще предвиждам и пета ос, но времето ще покаже.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2011, 15:29 
потребител

ами супер
и мен ме сърбят ръцете да направя нещо отдавна не ми е оставало време за подобрения
моя шпиндел е подобен на крес, много съм доволен, но ми се иска нещо по тихо и по високо оборотно, точно тези китайските съм намислил да ги пусна на по висока честота за да вдигнат по високи обороти, още търся инвертор подходящ за идеята

можеш ли да споделиш колко рязане имаш с китайския, какви материали режеш и държат ли лагерите, щото из чужди форуми много се оплакват от лагерите, бързо се скапвали, ама мен ме съмнява че режат метал и за това
също така и за шума, като е с въздушно охлаждане пак ли шуми въздуха както при колекторните двигатели?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2011, 18:06 
потребител

Засега нямам никакви оплаквания от шпиндела. Използвам машината изцяло за фрезоване на моделажен восък с 12000 - 15000 оборота и само няколко пъти съм обработвал алуминий, МДФ и ПДЧ. Лагерите могат да се заменят с керамични, но цените им започват от 100 лв. нагоре. За 50000 - 80000 оборота, според мен ще ти трябва шпиндел с въздушни лагери. Преди време ми попадна евтино един такъв, употребяван АС-72/0.6, заедно с алуминиевия блок, който го държи, но както всичко руско, той не беше с нормална цанга, а с някаква идиотска втулка. Отказах се от него заради специалното захващане на инструмента, а и не исках да ми бръмчи компресор. Ето линк с този модел шпиндел: http://tdk.2mcl.com/index/page2.php

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2011, 10:01 
потребител

да, по добре стандартно захващане защото не се знае утре какво ще се наложи
и аз ги видях тия керамичните лагери но нещо не ми се струват оправдани поне за сега, но намерих една грес някаква специална, с нея лагерите работят по добре от колкото с фабричната, понеже ми трябва висока скорост винаги работя на максимум обороти, с оригиналните лагери загряваше доста на 30 000 оборота, от както сложих тази грес лагерите са студени, така че разчитам на това да издържат и повече, сега търся изгодно инвертор има едни сименс на 650 херца, това ще са 39 000 на шпиндела ама още изчаквам за по добра оферта

също и за охлаждането мисля още дали има смисъл от водно, опитвах в youtube по клипове да преценя каква е разликата в шума при максимални обороти на водно и въздушно охлаждане но като не е на живо не успях да забележа разлика а би трябвало да има

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 09:13 
потребител

И аз дълго време се колебаех между въздушно и водно охлаждане. Така и не разбрах кое е по-добро и предпочетох да дам малко повече пари, но да не се занимавам с кофи и водни помпи. Шпиндела наистина е тих и при работа с алуминий и дъвро шума идва не от него, а от самата обработка на материала. Недостатък на тези с въздушно охлаждане е, че не могат да работят на ниски обороти. Производителя предупреждава,че при скорост под 6000 об. охлаждащият вентилатор спирал да работи и шпиндела изгарял за няколко минути! За всеки случай настроих инвертора да не може да подаде под 135 херца. Останах с впечатлението, че и тези с водно охлаждане имат проблем с бавните обороти, но не съм сигурен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 14:17 
потребител

някъде из нета видях много хитро решение на проблемите с водата, малък радиатор с вентилатори стоят над мотора, там е и водната помпа и малък разширителен съд, бяха ползвали система за водно охлаждане на компютър, не се движат със Z а са закачени на следващата ос, при мен е Х, аз ще ползвам потопяема водна помпа от аквариум, малко по голяма от кибтитена кутия е, на 220 волта и има хубав дебит, още се оглеждам за радиоатр ако нищо не намеря или ще взема от парно на кола или нещо друго подобно

колкото до оборотите - тези инвертори които ги продават заедно с шпиндела са много опростени, марковите имат повече настройки и различни режими на работа за ниските обороти, и съм сигурен че с марков инвертор и подходящи настройки с водно охлаждане няма да изгори, но от опита ми съм стигнал до извода че колкото са по високи оборотите работи по добре, разбира се и подаването трябва да е съобразено с тези обороти и машината трябва да е здрава за да работи с това подаване, особено пластмаси с ниска температура на топене - колкото по бързо премине инструмента толкова по малко се затопля материала, а стружките отделят топлината и ако се движи бавно топлината се натрупва и в един момент се стапя и навива около инструмента, също така и при високи обороти стружките не се лепят по инструмента, от центробежната сила излитат по бързо, и за дървото по гладка и чиста повърхност постигам на максимални обороти

освен това работата взе да ми се увеличава и ми трябва по голяма производителност за това сега ме е хванал мерака за повече обороти и ако скоро не намеря евтин инвертор на висока честота ще се опитам да направя един вече събрах много информация само време да остане

другия вариант е с 2 шпиндела но тогава няма да мога да ползвам машината за нищо друго за това мисля за други начини за увеличаване на производителността

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 19:06 
потребител

Според мен проблема с бавните скорости не идва от марката инвертор, защото предупреждение имат и моторите, които не се продават заедно с електрониката. Изглежда, че всеки шпиндел е специално изработен за точно определен диапазон обороти и подаването на по-голяма, или по-малка честота от указаната само ще го повреди.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]